Yüzde 100 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı İle Uçan İlk Dar Gövde Uçak

Sürdürülebilir yakıtların tek koridorlu uçak motorları ve yakıt sistemleriyle uyumluluğunu incelemeyi amaçlayan Volcan (VOL avec Carburants Alternatifs Nouveaux) isimli program kapsamında başarılı bir uçuş gerçekleştiren Airbus A319neo, %100 sürdürülebilir havacılık yakıtı ile çalışan ilk tek koridorlu uçak oldu.

Tamamen Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (Sustainable Aviation Fuel – SAF) ile çalışan CFM LEAP-1A motorlarından biri ile Fransa’nın Toulouse kentinden havalanan A319neo, yaklaşık üç saat süren uçuşta tüm emniyet ve performans gereksinimlerini karşıladı.

Airbus Baş Uçuş Test Mühendis ve Pilotu David O’Nions, motor davranışında hiçbir fark olmadığını, bunun %100 SAF’ın geleneksel jet yakıtlarıyla karşılaştırılabilir performans sağladığına dair güven verdiğini açıkladı.

Atık Yağlar Kullanıldı

Uçuşta kullanılan SAF, kullanılmış yemeklik yağlar başta olmak üzere atık yağlardan üretildi. Programda yaklaşık 63 ton (57 metrik ton) karıştırılmamış sürdürülebilir yakıt kullanılması hedefleniyor.


İlgili Haber | Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı Nasıl Yaygınlaşacak?


Airbus’ın ticari uçakları şu anda maksimum yüzde 50 oranında SAF ile karıştırılabilen geleneksel jet A1 yakıtı ile uçabiliyor. Gerçekleştirilen bu başarılı uçuş, Airbus’ın tüm uçaklarında yüzde 100 SAF yakıtı ile uçabilme sertifikası almak üzere gerçekleştirilecek test programının ilk uçuşuydu.

Kasım ayında Airbus, tek koridorlu uçakların emisyon performansına odaklanacak. Bir sonraki uçuşta A319neo’ya, doğrudan SAF ile çalışan motordan yayılan emisyonları ölçecek olan bir Dassault Falcon 20E de eşlik edecek.

adbanner