Yüzen Ahşap Ada | Boarding Info

Written by 18:36 Destinasyon, SEYAHAT

Yüzen Ahşap Ada

Yaratıcı ve multidisipliner tasarım çalımalarına imza atan Fokstrot şirketinin kurucuları, Avustralyalı mimarlar Marshall Blecher ve Magnus Maarbjerg,
“Copenhag Adaları-Copenhag Islands ” isimli yeni bir konsept ile çok yaratıcı bir fikri hayata geçirdi. Şehirde bir dizi yeni deneysel yüzer kamusal alanlar oluşturmaya karar verdiler.

“Parkipelago” olarak adlandırılan bu yüzer alanlar, liman çevresinde hızlı kentsel gelişimin rekreasyon alanlarını tehdit etmesi, yükselen deniz seviyelerinin yeni zorluklar yaratması ve küresel bağlamda büyük kentlerde, kamusal alanların işgal edilerek işlevlerinin bozdulduğu düşüncesiyle yola çıktılar.

Yüzen adalar iç limanın etrafındaki uygun yerlere gönderilecek. Ama aynı zamanda unutulan ve daha az kullanılan köşelerde, yaşama renk katmak ve aktivite sağlamak için sahildeki uzun bir yol alarak insanları harekete geçirmeye çalışacak.

Kopenhag’a giderseniz, şehirde dolaşırken herhangi bir yerde karşınıza çıkabilecek olan sadece 6 metre karelik CPH-Ø1 isimli bu küçük ahşap ada sizi şaşırtmasın. Yüzmek, barbekü ve hatta kamp yapmak için halka açık olan CPH-Ø1 şehrin su yollarında sürekli hareket halinde. O an nerede olduğunu öğrenmek için Instagram’da #COPENHAGENISLANDS hashtagına göz atın. Kesin birileri kısa süre önce paylaşım yapmıştır!

Yakında, CPH-Ø2, Ø3, şeklinde sayıları daha da artacak. CPH-Ø1, yüzme platformları, yüzen sauna, yüzer bahçeler, yüzen bir yelken kafesi ve hatta birkaç yüzen midye çiftliğini de içeren bir koleksiyonun ilk parçası durumunda.

DİĞER YÜZEN ADALAR

Kopenhag dışında dünyanın çeşitli yerlerinde farklı amaçlarla inşa edilen yüzen parklar bulunuyor. Kısaca onlara da göz atalım.

Odyssee Yüzer Pavilion, Möhnesee Gölü, Almanya

Frankfurt’un kuzeyinde, merkeze üç saatlik bir sürüş mesafesinde bulunan Kuzey Ren-Vestfalya’daki Möhnesee Gölü’nün ortasında yer alan bu yüzen ada, aslında göl boyunca dağılmış olan 24 parçalık bir heykel sergisi kapsamında Temmuz 2017’de inşa edilmiş. 278 tane ahşaptan yapılan yüzen platform, insanları adeta üzerine tırmanmaya davet ediyor.

Recycled Park, Rotterdam, Hollanda

 

Bir nehir temizleme projesini en yenilikçi kentsel parklardan birine dönüştüren harika bir tasarım. Geri Dönüşüm Parkı, Nieuwe Maas Nehri’nde yüzen plastikten yapılmış, 1.500 metrekarelik bir platform. Başlangıçta yerel hayvanlar için sığınak ve beslenmelerini sağlayacak şekilde tasarlandı. Ancak özellikle renkli kubbeleri içindeki alanları ile insanlar için de oldukça eğlenceli bir görünüme kavuşturuldu.

Swale, New York, ABD

Mary Mattingly, projesini yüzen bir trım alanı ve orman olarak tanımlıyor. Swale, ziyaretçilerinin bitkileri, meyveleri ve sebzeleri ücretsiz alabilecekleri geniş ve yenilebilir bir bahçeye sahip. Projenin misyonu, halkın sürdürülebilir yaşamın zevklerini keşfetmesine yardımcı olmak ve onlara hafta sonları eğitim programları sunmak. 2017 yazında başlatılan Swale, Ekim ayı sonuna kadar kalacağı Governors Island’a yerleştirildi.

Floating Pocket Park, Londra, İngiltere

Londra’daki Merchant Square’in tam kalbinde, 230 metrekareden fazla bir alana sahip olan Floating Pocket Park, yapay çimlerle kaplı. 120 kişilik bir etkinlik alanı olan park, yeşillikler içinde doğanın bakımlı bir dilimi adeta. Üstelik ücretsiz Wi-Fi bile var. Yüzen park ayrıca, her perşembe gün boyu ücretsiz yaz konserleri de dahil olmak üzere halka açık etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Etkinlik programı için web sitelerini kontrol edin!

Bruges Triennial, Belçika

2018 Bruges Trienali için “Sıvı Şehir” temasına uygun olarak, şehrin kanallarına bir kaç yüzer tesis kuruldu. Bu yaz şehirde tur atacak yüzen parklar görsel bir şölen ve şehre hareketlilik getirecek. Parçaların çoğu interaktif ve halka açık olan yüzer alanlar, Koreli mimarlık firması OBBA tarafından tasarlandı ve Langerei Kanalı’nda yüzüyor.

(Visited 479 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info