Written by 00:19 HAVACILIK, Uçakların Sırları

Otopilot Nedir? Nasıl Çalışır?

Pilotlar, uçuş esnasında tartışmasız en önemli kişiler. Canımız onlara emanet.

Ancak gerçek şu ki, uçuşun küçük bir kısmında uçağı manuel olarak kontrol ediyorlar.

Teknolojinin nimetleri sayesinde uçaklar artık kendi kendine uçmaya yetecek vasıflara sahip. Uçaklarda yer alan bütün sistemlerin en az bir de yedeği var. Yani uçaklar oldukça akıllı. Bu durum uçağın kullanımına da yansıyor.

Biliyoruz ki uçak kazalarının en yaygın sebebi insan hataları. Bu nedenle uçakların pilot kontrolünden arındırılarak tamamen otomatikleştirilmesi, sistemlerin insanlardan daha akıllı şekilde tasarlandığı bakış açısı ile rahatlatıcı.

AMA yanlış programlanmış ya da her an bozulma ihtimali olan bir bilgisayar sisteminin kontrolünde 10 kilometre yüksekte olmak fikri de rahatsız edici❗️

Otopilot nasıl çalışıyor❓Korkmalı mıyız❓

Otopilot, bir uçağın operasyonunu otomatikleştiren sistemler topluluğu. Pilotlar, kalkıştan önce FMS (Flight Management System) adı verilen sisteme uçuş rotası, hızı, yüksekliği gibi bilgileri giriyor.

Gelişmiş bir bilgisayar matrisi, diğer sistemlerden gelen bilgiler sayesinde uçağın hareketini kontrol ediyor. Alınan verileri analizleyen otopilot, hidrolik basınçla çalışan uçağın kumanda yüzeylerine, elektrik sinyalleri göndererek hassas ve kusursuz bir uçuş planı uyguluyor.

Otopilot, uçuş süresince pilotun, uçağı sürekli kullanma gereksinimini ortadan kaldıran bir yardımcı. Ama korkmayın, pilotlar uçağı manuel uçurmak üzere eğitiliyor❗️

Otopilot sistemi herhangi bir nedenle devre dışı kaldığında pilotu ışık ve ses ikazları ile uyarıyor.

Sistem genelde kalkıştan bir süre sonra devreye alınıp, inişten bir süre önce devre dışı bırakılıyor.

İlk ilkel otopilot, 1912’de Sperry Corporation’ın, pilot kontrolü olmadan uçağın düz bir şekilde uçmasına izin veren sistemi.

2. Dünya Savaşı’ndan sonra üretilen F-5 savaş uçakları kendi başına iniş kalkış ve uçuş gerçekleştirebilen ilk uçak.

Otopilot sistemi, bir ticari uçuşun veya muharebe operasyonunun diğer yönlerine odaklanmasını artırmak için pilota zihinsel ve fiziksel alan sağlaması açısından oldukça önemli❗️


Bir Bakışta | Boarding Info’da Pilotlar ile İlgili Diğer Haberler

(Visited 832 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info