Yolcu Uçaklarının Uçamayacağı 5 Bölge | Boarding Info

Written by 14:24 Bunları Biliyor Musunuz?, HAVACILIK

Yolcu Uçaklarının Uçamayacağı 5 Bölge

Ticari hava yolculuğunun en güzel yanı, insanlara gezegenimiz üzerinde erişemeyecekleri çok az yer bırakmasıdır. Böylece istediğimiz her yeri özgürce keşfedebiliyoruz. Ancak bazı bölgelere ticari uçaklarının girişini engelleyen, katı hava sahası kuralları bulunuyor. Bu bölgelere çeşitli sebeplerden ötürü, uçuş yapmak yasak. Uçuşların yasak olduğu bazı bölgelere biraz daha yakından bakalım.

Dini Alanlar

Suudi Arabistan’da bulunan ve Müslümanlar için kutsal Mekke şehri, Cidde’ye, doğudan veya Suudi başkenti Riyad’dan giderken uçakların geçmesi için uygun bir rota olabilir. Ancak, dini gelenekler, havayollarının Mekke’ye girmesinin ve özellikle Kutsal Kâbe üzerinden uçmasını uygun bulmuyor. Bu kutsal bölgeye saygı göstergesi olarak yolcu uçaklarının Mekke üzerinden seyahat etmesine izin verilmiyor.

Doğal Alanlar

Havacılık, son yıllarda Peru’da büyük bir heyecan yaşadı. Yapım aşamasında olan Chinchero Havalimanı’nın inşasına, aktivistler ve tarihçiler karşı çıkıyor. Bölgenin kırılgan ekolojisi ve Machu Picchu’daki İnka kalıntılarının önemi nedeniyle, bu bölgenin ihtiyaç duyduğu son şeyin bir havaalanı olduğu görüşü hakim.

Uçakların kültürel öneme sahip bir bölge olan Machu Picchu üzerinden uçmasına izin verilmiyor. Bölgede ayrıca bozulmasından endişe edilen, hassas bir doğa dengesi var. Bölgede ticari uçaklarla uçmanın tehlikesi, herhangi bir uçağın düşmesi veya bölgeye acil iniş yapması durumunda, bu çok değerli ekosisteme zarar verilme ihtimali. Dahası, bu bölgede artan kirliliğin yan etkileri de doğal yaşam alanları için yıkıcı olabilir.

Tarihi Alanlar

Yolcu uçaklarının Atina’daki Parthenon Tapınağı’nın üzerinden alçak uçuş yapmasına izin verilmez. Bunun sebebi bu tarihi mucizeyi korumaktır. Uçakların, tapınağın üzerinden uçuşları tamamen yasak değil. Ancak hiçbir uçağın 5.000 feet irtifa altında uçuş yapmasına izin verilmiyor.


İlgili Haber | Pilotlar Manzara İçin Alçak Uçuş Yapabilir mi?


Siyasi Alanlar

Londra’nın Downing Caddesi, İngiltere’nin en önemli caddelerinden biridir. Göreve devam eden İngiliz Başbakanı’na ev sahipliği yapan bu kapılı caddeye erişim, özel izinler gerektiriyor.

Ülkede siyasi iktidarın korunmasına yönelik bir önlemi olarak, uçakların doğrudan bu cadde üzerinden uçmasına izin verilmiyor. Aynı şekilde, benzer bir kısıtlama Parlamento Binaları için de geçerli. Kraliçe’nin Buckingham Sarayı ve Windsor Kalesi’ndeki rezidanslarının da yer aldığı bölgeler, üzerinde uçuş yapılması yasak bölgeler arasında.


İlgili Haber | İngiliz Kraliyet Ailesi’nin İlginç Uçuş Kuralları


Müşteri Güvenliğini Korumak

Dünya çapında ziyaretçi güvenliğini artırmak için kısıtlama uygulanan çok sayıda yer var. 11 Eylül’den sonra, ABD’deki bazı turistik noktalar, güvenliklerini artırma ihtiyacı hissetti. Bu nedenle, ticari uçakların bugün bile bazılarının üzerinden uçmasına izin verilmiyor.

2003 yılında, Disney Parkları üzerinde uçma yasağı kalıcı hale getirildi. Florida’da Walt Disney World veya Kaliforniya’da Disneyland üzerinde hiçbir uçağın 3,000 feet’in altında uçuşuna izin verilmiyor.

İnsanları uçak temelli terörist saldırılardan korumak için benzer yasaklar, yoğun ziyaretçi alan noktalar için de uygulanıyor. Örneğin, 30.000’den fazla seyirciyi ağırlayan ABD’deki stadyumların üzerindeki hava sahaları da uçuşa yasak bölgeler olarak kabul ediliyor.

Dilan Nur Yetik

(Visited 456 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info