2020’nin En İyi Havalimanları

Günümüzde uluslararası yolcu trafiğin en yoğun şekilde uçaklarla gerçekleştiriliyor. Seyahatimiz sırasında havayolunun bize sunduğu imkanlarla yolculuğumuz bazen büyük bir keyifle tamamlanırken; bazen de oluşan kötü şartlar nedeniyle tam bir kabusa da dönüşebiliyor.

Yolculuğumuzun seyrini etkileyen tek unsur havayollarının bize sundukları değil. Havayollarıyla birlikte, o seyahati gerçekleştirdiğimiz havaalanının sunduğu olanaklar, seyahat adımlarını kolaylaştırıcı uygulamalar da yolculuklarımızın keyifli bir hale dönüşebilmesi için önemli bir unsur.

Objektifliği tüm sektör tarafından kabul gören İngiltere merkezli, havayolu ve havalimanı araştırmacısı SKYTRAX’in açıkladığı 2020 yılının en iyi 10 havalimanına biraz daha yakından bakalım.

10. Kansai Havalimanı

1994 yılında insan yapımı bir ada üzerine kurulan ve bu alanda öncü yapı olarak benimsenen Kansai Havaalanı, açıldığı günden itibaren Japonya için en önemli havaalanlarından biri oldu. Osaka Körfezi’nde yer alan bu havaalanı; ANA Cargo, FedEx Express, Japan Airlines gibi havacılık devleri için de merkez (base) havaalanı konumunda bulunuyor. 2 adet pistiyle her yıl milyonlarca yolcuyu ağırlayan Kansai, 2020 yılında, bir önceki seneye göre bir basamak yükselerek 10. sırada kendine yer buldu. Kansai aynı zamanda SKYTRAX tarafından 2020 yılının; Asya’daki havaalanları içinde en iyi personele sahip havaalanı, Dünya’nın en iyi havaalanı personeli ve bagaj teslimatı konusunda Dünya’nın en iyi havaalanı seçildi.

9. Amsterdam Schiphol Havalimanı

Dünyanın en büyük aktarma merkezlerinden olan Schiphol, Hollanda’nın ana uluslararası havaalanı olarak öne çıkıyor. Yolcu sayısı bakımından Avrupa’nın en yoğun üçüncü havalimanı olan Schiphol, aynı zamanda uçak ağırlama sayısı bakımından Avrupa’nın en yoğun havaalanı durumunda.


İlgili Haber | Dünya’nın En Eski Havayolları


Hala uçuşlarına devam eden dünyanın en eski havayolu olan KLM ve ‘low-cost’ havayollarından Transavia’nın merkezi de olan Schiphol, 2019’a göre tam 5 sıra birden yükselerek 9. Sırada kendine yer buldu. Schiphol aynı zamanda 2020’de Batı Avrupa’nın en iyi havaalanı seçildi.

8. Centrair Nagoya Havalimanı

Nagoya şehrinin hemen güneyinde bulunan Ise Körfezi’nde bulunan bir başka denize dolgu yöntemiyle yapılmış havaalanı olan Centrair Nagoya, Asya şehirlerine giden birçok bölgesel noktaya oldukça yüksek bir trafik yüzdesiyle ev sahipliği yapıyor. Japonya’nın diğer Asya ülkeleri ile en büyük bağlantı noktalarından olan Centrair, Jetstar Japan Airways, AirAsia Japan gibi havayollarının merkezi durumunda. 2019 yılına göre iki sıra gerileyen havalimanı 2020 yılının en iyi 8. havalimanı konumunda. Ayrıca Centrair Havalimanı, 2020 yılının en iyi bölgesel havaalanı olarak da gösterildi.

7. Tokyo Narita Havalimanı

Japonya’nın başkenti Tokya’daki iki uluslararası havaalanından biri olan Narita; ANA, Japan Airlines, Jetstar Japan gibi birçok havayolu şirketi için merkez durumunda. 2016 yılı itibariyle Japonya’nın en yoğun ikinci havaalanı olan Narita, geçtiğimiz yıla göre listede iki basamak yükselerek kendine 7.sırada kendine yer buldu. Narita ayrıca 2020 yılında Dünya’nın en iyi havalimanı yemek servisi kategorisinde de ödülün sahibi oldu.

6. Hong Kong Havalimanı

Cathay Pacific, Cathay Dragon, Hong Kong Airlines gibi Asya’nın en büyük havayollarından bazılarının merkezi olna Hong Kong Havalimanı, Çin iç hatlarındaki 44 varış noktası da dahil olmak üzere Dünya çapında yaklaşık 180 noktaya, 100’den fazla havayoluyla yolcu transferine olanak sağlıyor. Listenin 6. sırasında bulunan Hong Kong, aynı zamanda 2020 yılının göç hizmetleri bakımından Dünya’nın en iyi havaalanı da seçildi.

5. Münih Havalimanı

İçerisinde bulunan 150’den fazla uluslararası mağazaya ve 50’den fazla yiyecek firmasına ev sahipliği yapan Almanya’nın en yoğun 2. havalimanı olan Münih, Lufthansa’nın Frankfurt’tan sonraki ikincil merkezi.


İlgili Haber | Skytrax 5 Yıldızlı Havalimanları


Devasa buz pistlerinden festival alanlarına kadar geniş alanlara sahip olan Münih Havalimanı, adeta bir şehir merkezini andırıyor. 2019’a kıyasla 2 sıra yükselen Münih Havalimanı, ayrıca Avrupa’nın en iyi havaalanı, Orta Avrupa’nın en iyi havaalanı ödüllerinin de sahibi.

4. Seoul Incheon Havalimanı

Geçtiğimiz yıllarda Dünya’nın en iyi havaalanı olarak da seçilen Güney Kore’nin en büyük ve Dünya’nın en kalabalık havaalananlarından olan Seoul Incheon, 2020 yılında Dünya’nın en iyi transit havaalanı olarak seçildi. Aynı zamanda havaalanın bünyesinde bulunan Terminal-2, 2020 yılının en iyi havaalanı terminali seçildi.

3. Doha Hamad Havalimanı

Orta Doğu’da bulunan havaalanları arasında ilk 20’de kendine yer bulan tek havaalanı olan Hamad, Katar’ın başkenti Doha’da bulunuyor. Birçok otorite bakımından Dünya’nın mimari açıdan en lüks havaalanı olarak görülen Hamad, 2020 yılında, 2019’a göre bir basamak daha yükselerek üçüncü sırayı kapmayı başardı. Orta Doğu’nun en iyi havalimanı, Orta Doğu’nun en iyi havalimanı personeline sahip havalimanı kategorilerinde de ödüle layık görüldü.

2. Tokyo Haneda Havalimanı

İlk 10 sırayı adeta işgal eden Japonya’daki havalimanlarından bir diğeri Haneda. 2020’de pandemi sürecine rağmen 70 milyondan fazla yolcuyu ağırladı. Şehir merkezine en yakın havaalanı olan Haneda, iş için seyahat eden birçok iş insanın ilk tercihi durumunda. 2020 yılında; Dünya’nın en temiz havaalanı, en iyi iç hatlar, erişilebilir tesisler bakımından Dünya’nın en iyisi gibi ödüllerin de sahibi olan Haneda, geçen seneki yerini koruyarak 2020 yılında da 2. sırada kendine yer bulmayı başardı.

Tokyo Haneda Havalimanı.

1. Singapur Changi Havalimanı

Onun adı Changi! Haftalık 500’den fazla geliş- gidişle Dünya çapında 200’den fazla varış noktasına bağlantı hizmeti veren Changi, bünyesinde barındırdıkları ile adeta parmak ısırtıyor. Tüm yolcular tarafından kullanılabilen bir yağmur ormanı, sinema salonları, onlarca havuzla çevrili devasa su çeşmesi gibi birçok ayırt edici özelliği bünyesinde barındıran Changi, aynı zamanda Dünya’nın aktif olarak en uzun uçuşunun yapıldığı rota olan Singapur-Newark rotasının da bir bacağını oluşturuyor.


İlgili Video | Dünya’nın En Uzun Uçuşuna Katılan İlk Türk


Tam, 8 yıldır Dünya’nın en iyi havaalanı seçilen Changi, bu yıl da ilk sıradaki yerini korumayı başardı. Changi aynı zamanda 2020 yılının eğlence olanakları bakımından en iyi havaalanı olma ödülüne de sahip.

Berkcan Mertoğlu

adbanner