2021’de En Mutlu Ülkeler

Mutluluğu ölçmek zor. Ama Birleşmiş Milletler içindeki bir girişim, bu zorluğun üstesinden gelmeye çalışıyor. BM Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı her yıl, siyasetçilerde bir farkındalık yaratmak amacıyla, mutluluk ve gelişim arasındaki bağlantıları inceleyen bir çalışma gerçekleştiriyor. Bunu da Dünya Mutluluk Raporu adıyla yayımlıyor.

Tüm BM üyesi ülkelerde, yaklaşık 1000 kişi ile gerçekleştirilen çalışmada, insanlardan yaşam kalitelerini 0 ile 10 arasında bir ölçek üzerinden derecelendirmeleri isteniyor. Katılımcılar, altı temel alan ile ilgili değerlendirme yapıyor.

  • kişi başına GSYİH
  • ortalama yaşam süresi
  • sosyal destek
  • güven ve yolsuzluk
  • yaşamsal kararlar alırken hissedilen özgürlük
  • refah seviyesi.

2021 yılına ait Dünya Mutluluk Raporu kısa süre önce yayımlandı. Sonuçlar, geçmiş yıllardaki eğilimler ile bir paralellik gösteriyor. Ancak COVID-19 salgınının rapor üzerindeki etkisi net olarak hissediliyor. Rapor, farklı ülkelerde, hükümetlerin pandemiyle nasıl başa çıktıklarını ve söz konusu hükümetlere duyulan güvenin, insanların genel mutluluk düzeyleriyle nasıl doğrudan ilişkili olduğuna dair değerlendirmeler de içeriyor.

Türkiye, bu yılki sıralamada, 149 ülke arasında 104’üncü sırada yer aldı.

Listenin ilk 10 sırasında büyük bir değişim yaşanmamış gibi görünüyor. Gelin ilk 10 sıradaki ülkeleri öne çıkaran özelliklere kısaca göz atalım

Getty

10. Avusturya

Avusturya bu yıl, ortalama yaşam süresi ve kişi başına GSYİH’da bir miktar düşüş yaşadı. Rapor üzerinden çıkarılabilecek en önemli mesajlardan biri, eğer mutlu olmak istiyorsanız, bunun ilk adımı ne kadar mutlu olduğunuzu düşünmeyi bırakıp, bisiklete binmeye vakit ayırın! Bisiklet, Avusturya’yı dolaşmanın en sevilen ve en çok tercih edilen yollarından biri. Bu yüzden bisiklet sürmenin mutluluk ile bir ilgisi olabilir.

Getty

9. Yeni Zelanda

Uzun süredir devam eden rekabet, bu yıl yeni bir boyut kazandı. Yeni Zelanda, 2021 sıralamasında ilk 10’a giremeyen komşusu Avustralya’yı geride bırakmayı başardı. BM’nin araştırmasına göre, sıcak ve misafirperver insanlar olan Kiviler, sadece sosyal hayatlarında değil, aynı zamanda iş hayatlarında da kendilerini mutlu hissediyor. Ülkenin muazzam doğal zenginliği, plajları, üzüm bağları ve dağlarının da mutluluk üzerinde önemli bir rol oynadığı tahmin ediliyor.

Getty

8. Lüksemburg

Geçen senenin 14’üncüsü Lüksemburg, bu yıl ilk 10’da kendine yer buldu. Kanada ve Avustralya’yı ilk 10’un dışında bıraktı. 600 binin altında nüfusa sahip olan bu küçük ülke, emekli olduktan sonra vatandaşlarına yüksek maaşlar ve güçlü bir sosyal güvenlik sistemi sunuyor. Ancak, paranın Lüksemburg’da gerçekten mutluluk satın aldığı sonucuna varmadan önce, ülkenin harika bir sağlık sistemi, mükemmel bir iş-yaşam dengesi de dahil olmak üzere nakit ile hiçbir ilgisi olmayan başka birçok başka avantajı daha sunduğunu belirtmeden geçmeyelim. Çalışanlar için her yıl zorunlu beş haftalık tatil uygulaması olduğunu biliyor muydunuz?

Getty

7. İsveç

Bu yıl İsveç kendine yedinci sırada yer buldu. İskandinav komşularının birçoğunda olduğu gibi, İsveç’te de kişi başına düşen GSYİH oldukça yüksek. Ama insanların mutlu olmasında tek neden bu değil. Anaokulundan başlayarak eğitim sistemine yerleştirilen sosyal eşitliğe vurgu, aileye yeni bir bebeğin katılmasından önce, çiftler arasında bölünebilen 16 aylık ücretli aile izni, çocuklu kadınlar için ücretsiz gündüz bakım desteği gibi faktörler, insanların mutluluk seviyesini ciddi şekilde artırıyor. Temel olarak, iş-yaşam dengesine yapılan vurgu, daha mutlu bir insan popülasyonu ortaya çıkarıyor.

Getty

6. Norveç

Norveç, listenin zirvesinde yer aldığı 2017’den beri, bu sıralamada sürekli düşüş yaşıyor. Bu yıl dünyanın en mutlu altıncı ülkesi olarak karşımıza çıkıyor. Ama insanların şikayet edecek çok fazla konusu yok. Devlet, refah seviyesini insanlar üzerinde çok iyi entegre etmiş görünüyor. Doğal kaynakların sorumlu bir şekilde yönetilmesi üzerine inşa edilmiş, gelişen bir ekonomi bunun en önemli anahtarı. Ülkede fosil yakıtlarla çalışan araba bile kalmadı desek yeridir. Yani devlet, toplumun sağlığını da ciddi şekilde düşünüyor. Sosyal desteklerin ciddi etkileri, hükümete ve devlete güveni müthiş oranda artırıyor. Tüm bunlar üzerinden elde edilen ekonomik refahın tümü, insanların genelinin mutluluk seviyesine katkıda bulunuyor.

Getty

5. Hollanda

Hollanda’da, 2005 ile 2020 arasında mutluluk seviyesi çok az değişti (yüzde 0,03’ten daha az) Hollanda’dan elde edilen verilerin ortaya çıkardığı şey: Mutluluk genç yaşta başlıyor! 2013 yılında hazırlanan Unicef ​​raporu, eğitim kalitesi, güvenlik ve sağlıkla ilgili bir dizi ölçüme dayalı olarak Hollandalı çocukları dünyanın en mutlu çocukları olarak belirlemişti. Bu durumda Vincent van Gogh bir istisna olarak kabul edilmeli!

Getty

4. İzlanda

İzlanda, işler kötüye gittiğinde güvenebilecekleri bir devlet olduğunu bilmenin rahatlığını hissettiğini söyleyen vatandaş oranı açısından üst sıralarda yer alıyor. Bu, belki de ülkenin 2007 sonrası mali çöküşünün ve ardından yeniden canlanması ile daha bariz hale geldi. Amerikalı turistlerin Reykjavik’e sürekli akın etmesinin, bölge sakinlerinin mutluluğuna bir darbe indirmiş olabileceğini düşünüyor olabilirsiniz. Zira akşam yemeği rezervasyonunu yaptırmak eskisinden çok daha zor. Ama söz konusu refah ve esenlik olduğunda, İzlandalıların bundan etkilenmediği görülüyor. Belki de bunun, insanların istedikleri zaman başka bir gezegene benzeyen kırsal bir bölgeye kaçabilmeleriyle bir ilgisi vardır.

Getty

3. İsviçre

İsviçre, geçen yıla göre üç sıra birden yükseldi. Çünkü İsviçre, çalışanların kaç tatil gününe ihtiyaç duyabileceğinden, ülkeye kaç göçmenin girmesine izin verilmesi gerektiğine kadar, insanları ilgilendiren hemen her konuda kararın, yılda bir kaç kez yerel düzeyde gerçekleştirilen referandumlar ile belirlendiği bir ülke. Bu doğrudan demokrasi sistemi, İsviçre vatandaşlarının, insan haklarıyla ilgili dönüm noktası niteliğindeki kararlardan, mahallelerine yeni bir trafik ışığı takılıp takılmamasına kadar, ülkelerinin gelişimine benzersiz bir katılım duygusu ve aidiyet hissetmeleri anlamına geliyor. İsviçrelilerin dar görüşlü olduğu biliniyor ve bu ülkeye ilk kez gelen ziyaretçiler için rahatsız edici olabilir. Ancak ülkede her sesin önemli olduğu inancıyla bir arada tutulan güçlü bir sosyal yapı var ve bu da aidiyet hissetmeye başlamanız için biraz zamana ihtiyacınız olduğu anlamına geliyor.

Getty

2. Danimarka

Danimarka, geçen yıl olduğu gibi; bu yıl da ikinci sırada. Ülke, bildirilen tüm ölçümlerde en üst sıralarda yer alıyor. Danimarka, aynı zamanda yenilenebilir enerji üretimine büyük ölçüde bağlı bir ülke. (Enerjisinin yüzde 39,1’i rüzgarla üretildi) Dünyanın en bisiklet dostu şehrine ve bir ömür boyu keşfedebileceğiniz bir sahil şeridine ev sahipliği yapan ülkedeki insanların mutluluğu, kesinlikle üzerinde yaşadıkları gezegene duyulan saygıdan kaynaklanıyor. Ancak Kopenhag merkezli Mutluluk Araştırma Enstitüsü’nün yakın zamanda yapılan bir araştırma, Danimarka’nın mutluluğunu hükümete güven, ekonomik güvenlik, özgürlük, sivil katılım ve iş yaşam dengesinden kaynaklandığını ortaya koyuyor.

Getty

1. Finlandiya

Üst üste dört yıldır Finlandiya mutluluk konusunda bir numara! Ülke sürekli olarak, Dünya’nın en iyi eğitim sistemine sahip ülke olarak gösteriliyor. Sadece bazen, Güney Kore, Japonya ve Singapur gibi ülkeler tarafından bu konuda geçilebiliyor. Bu başarının çoğu, yüksek lisans derecesine sahip olması gereken (eğitim devlet tarafından finanse ediliyor) öğretmenlere duyulan yaygın saygıdan kaynaklanıyor. Nicel testlere daha az, deneyimsel öğrenmeye ve fırsat eşitliğine daha çok odaklanan pedagojik bir sistem ülkedeki genel mutluluğun temelini oluşturuyor.

adbanner