2021’in En İyi Havayolları Belli Oldu

Pandemi nedeniyle pek çok havayolunun, filosundaki uçakların çok büyük kısmını yere indirmek zorunda kalması nedeniyle, 2020 yılı, küresel havacılık endüstrisi için oldukça zorlu ve farklı bir yıl olarak kayıtlara geçti. Dünyanın bazı bölgelerinde, hava yolu ile seyahat eden yolcu sayısı, pandemi öncesi dönemlere yeniden ulaşmış olsa da tüm dünya geneli için bunu söyleyebilmek pek mümkün değil.

Avustralya merkezli havacılık emniyeti ve ürün derecelendirme kuruluşu olan AirlineRatings.com, her yıl olduğu gibi bu yıl da tüm senenin genel muhasebesini yaparak, dünyanın en iyi 20 havayolunu açıkladı. Sık seyahat eden yolcuların, uçacakları havayolunu seçmelerine yardımcı olmayı amaçlayan listede, Türkiye’den hiçbir havayolu yer almadı.

AirlineRatings.com’un Havayolu Mükemmellik Ödülleri, şirketlerin filo yaşı, yolcu yorumları ve uçakta sundukları ürün ve hizmet kalitesi gibi kriterler üzerinden yapılan değerlendirmeler sonucunda dağıtılıyor. Küresel havacılık editörlerinden oluşan seçici ekip, bu yıl değerlendirme yaparken, havayollarının Covid-19 sürecini nasıl yönettiklerini de dikkate aldı.

ZİRVENİN ADI: QATAR AIRWAYS

Açıklanan sonuçlara göre, 2021’in en iyi havayolu Qatar Airways oldu. Doha merkezli havayolu, son dönemde altı kez bu listenin zirvesinde yer alan Air New Zealand’ı geride bırakmayı başardı. Qatar Airways’in listenin zirvesinde yer almasında, pandemi sürecinde attığı cesur adımlar ile birlikte bu süreçte uçuş ağını büyük ölçüde koruma taahhüdü vermiş olmasının etkili olduğu düşünülüyor. Qatar Airways’in, dünyanın dört bir yanına yaptığı tahliye uçuşları ile birlikte, salgın sürecinde, uçuş deneyimini mümkün olduğunca güvenli hale getirme taahhüdü de Dünya’nın en iyisi seçilebilmek için fark yaratan diğer detaylar oldu.

Geçtiğimiz 16 ayda havacılık endüstrisi, tarihinin en karanlık günlerini yaşarken, Qatar Airways, birçok ilke imza attı. IATA’nın geliştirdiği, dijital seyahat pasaportunu ilk kullanan havayolu oldu. Qatar Airways ayrıca En İyi Business Class, En İyi İkram ve En İyi Orta Doğu Havayolu ödüllerine de layık görüldü.

Dünya’nın en iyi havayolları listesinde ikinci sırayı Air New Zealand alırken, 2019’un şampiyonu Singapur Havayolları ise üçüncü sırada kendine yer buldu. Avustralyalı Qantas dördüncü, Emirtes Havayolları ise beşinci sırada.

Normalde yıl boyunca elde edilen kârlılık rakamları da jüri tarafından en iyi havayolları belirlenirken, dikkate alınan kilit faktörler arasındaydı. Ancak, Covid-19’un havacılık endüstrisi üzerindeki negatif finansal etkisi nedeniyle bu yıl değerlendirme kriterleri arasından çıkarıldı.

AirlineRatings.com, Dünya’nın en iyi  20 havayolu sıralamasının yanı sıra, en iyi first class kategorisinde Singapur Havayolları’nı, en iyi kabin ekibi kategorisinde Virgin Australia’yı ve en iyi havaalanı lounge kategorisinde ise Qantas’ı ödüllendirdi. En ekonomik havayolu ödülü Avrupa kıtasında EasyJet’e, Asya Pasifik’te Jetstar’a ve Amerika’da Southwest’e verildi.


Bir Bakışta | 2021’in En İyi 20 Havayolu

 1. Qatar Airways
 2. Air New Zealand
 3. Singapore Airlines
 4. Qantas
 5. Emirates
 6. Cathay Pacific
 7. Virgin Atlantic
 8. United Airlines
 9. EVA Air
 10. British Airways
 11. Lufthansa
 12. ANA
 13. Finnair
 14. Japan Air Lines
 15. KLM
 16. Hawaiian Airlines
 17. Alaska Airlines
 18. Virgin Australia
 19. Delta Air Lines
 20. Etihad Airways

İlgili Haber | 2021’in En Güvenli ve En Güvensiz Havayolları

adbanner