Türk Hava Yolları’nın İlk Melbourne Uçuşu Yapıldı

Türk Hava Yolları’nın Avustralya uçuşları resmi olarak başladı. İstanbul’dan kalkış yapan Boeing 777-300ER, Singapur’da kısa bir duraklama yaptıktan sonra Melbourne’ye ulaştı. Böylece THY’nin uçuş ağındaki 6’ncı kıta ve 130’uncu ülke Avustralya oldu. Melbourne ise THY’nin uçtuğu 346’ncı destinasyon olarak kayıtlara geçti.

THY’nin uzun zamandır planlamaları yapılan Avustralya seferlerinde, 300 koltuklu Boeing 787-9 Dreamliner uçaklarının kullanılması bekleniyordu. Ancak ilk Melbourne seferi, 349 koltuklu 777-300ER uçağı ile gerçekleştirildi. İlk uçuş öncesi, uçağın kapısında yolculara lokum ikram edildi.

İlk uçuş nedeniyle Melbourne Havalimanı’nda bir tören düzenledi. Türk Hava Yolları, böylece Melbourne Havalimanı’na uçuş yapan tek Avrupalı havayolu olma ünvanını de eline geçirdi.

THY’nin Melbourne uçuşları, Boeing 777 uçaklarının kullanılması kararı ile iki hafta geriye çekildi. Uçuşların başladığı ilk iki hafta, Boeing 777 ile Salı, Perşembe ve Cumartesi olmak üzere haftada üç kez gerçekleştirilecek uçuşlar; bu rotada 787 uçaklarının kullanılmaya başlamasıyla, Pazartesi, Çarşamba ve Cumartesi günleri gerçekleştirilecek. THY’nin bir kaç ay önce Airbus’a verdiği sipariş paketi içinde yer alan Airbus A350-1000 uçaklarının teslim alınmasının ardından, Avustralya uçuşları non-stop gerçekleştirilebilecek.

Flightradar24 verilerine göre TK168 sefer sayılı ilk Melborune uçuşu için Cuma günü 17.55’te İstanbul’dan kalkış yapan uçak, yaklaşık 9 saat 45 dakika sonra Cumartesi günü saat 08.41’de Singapur’a indi. TC-LJF tescilli Boeing 777, 10:53’te Singapur’dan teker kesti ve 6 saat 51 dakikalık uçuş sonrası, saat 20:45’te Melbourne’ye teker koydu.

THY’nin Melbourne uçuşlarının güncel tarifesi şu şekilde:

  • TK168 İstanbul-Singapur: 17:30-08:50+1 (10sa 20dk)
  • TK168 Singapur-Melbourne: 10:20-20:40 (7sa 20dk)
  • TK169 Melbourne-Singapur: 22:30-03:00+1 (7sa 30 dk)
  • TK169 Singapur-İstanbul’a: 04:30-11:15 (11sa 45 dk)

THY’nin filosundaki uçak müsaitliğine göre, 2024 bitmeden, Sidney uçuşlarına da başlayabileceği söyleniyor. Bu konuda ikili ilişki ve görüşmeler sürdürülüyor.

Toplam nüfusu 26 milyon olan Avustralya’da kişi başına düşen milli gelirin 70 bin Dolar olduğu söyleniyor.

Başkent Victoria ile birlikte ülkenin en kalabalık ikinci şehri olan Melbourne Havalimanı’nda yönetim kadrosunda görev yapan Jim Parashos, ilk uçuşun ardından şunları söyledi:

“Türk Hava Yolları’nı Melbourne’de ağırlamaktan büyük heyecan duyuyoruz. Bu durum Avustralya’nın sadece dünyaca ünlü misafirperverliği nedeniyle değil, aynı zamanda gezginlere sunduğu yeni olanaklar nedeniyle de önemli. Türkiye, zaten popüler bir tatil destinasyonu ama bu yeni uçuşların daha fazla teşvik edilmesini bekliyoruz. Avustralyalılar, ülkenin neler sunabileceğini keşfedecek ve aynı zamanda daha fazla insanı, ülkemizi ziyaret etmek için teşvik edecek.”

Melbourne’nin, Avustralya’daki en büyük Türk topluluğuna ev sahipliği yaptığı göz önüne alındığında, Türk Hava Yolları’nın Avustralya’daki ilk destinasyon olarak bu şehri seçmesi, pek çok kişi için sürpriz olmadı.

Türk Hava Yolları, 19 Ocak-15 Nisan 2024 tarihleri arasında satın alınacak biletlerle 1 Mart-15 Mayıs tarihleri arasında uçmak isteyenleri, İstanbul’dan Melbourne’ye 1199 Dolar, Melbourne’den İstanbul’a ise 999 Dolar’a uçuruyor.

Avustralya’nın Victoria Eyaleti’nin başkenti ve en kalabalık şehri olma özelliğiyle ön plana çıkan Melbourne, kültürel yapısı ve çok sayıda spor müsabakasına ev sahipliği yapması nedeniyle, çok sayıda yerli ve yabancı gezginin ilgisini çekiyor. Spor başkenti olarak kabul edilen Melbourne, “On Yılın Spor Şehri” ünvanını da taşıyor. Şehir aynı zamanda Avustralya’nın kültür başkenti olarak da kabul ediliyor.

Geçtiğimiz ay Melbourne, ülkede salgın öncesine göre daha fazla sayıda uluslararası yolcu sayısına ulaşan ilk şehi olarak kayıtlara geçti. Jim Parashos ayrıca, Türkiye’den Melbourne’ye uçuş duyurusunun, Covid sonrası toparlanmayı daha da güçlendirdiğini söyledi.

Avustralya’nın İstanbul Başkonsolosu Tony Huber, ilk uçuş dolayısıyla Türkiye, Avustralya ve THY’yi tebrik ederken; kendisine küresel renk otoritesi Pantone tarafından tescillenen “Türk Hava Yolları Kırmızısı” isimli ajanda hediye edildi. Daha sonra aprona inen Huber, Avustralya’ya uçmak için pist başına doğru hareket eden 777’nin arkasından su döktü.

Avustralya Uçuşları İçin 168 Detayı!

Türk Hava Yolları’nın Avustralya uçuşlarında kullanacağı sefer sayısı olan TK168‘in, Çin numeroloji sisteminde özel bir anlamı olması nedeniyle seçildiği ortaya çıktı.

Çin kültüründe sayılar, kendilerine atfedilen ses benzerlikleri nedeniyle özel anlamlar taşıyor. “Yi liu ba” olarak telaffuz edilen 168 sayısını oluşturan rakamlardan 1 sürekli; 6 yol ve 8 ise başarı, zenginlik, bereket kavramlarını ifade ediyor. Bu nedenle 168 sayısı “başarıya veya zenginliğe giden yol” anlamına geliyor.

168 sayısı, özellikle iş dünyasında şans ve refah getireceğine inanılan durumlar için oldukça sık kullanılıyor. Birçok Çinli, iş yerleri, telefon numaraları, plaka ve diğer önemli kimliklerinde “168” sayısını kullanmayı tercih ediyor. Bu sayının iyi şans ve ekonomik koşullarda iyileşme getireceğine inanılıyor.

2023’te 29 Uçak Teslim Aldı!

Türkiye’nin ulusal havayolu, operasyonlarını Okyanusya’ya kadar genişletirken; bunu yapabilmek için son dönemde filosuna 29 yeni uçak ekledi. THY’nin 2023 yılında filosuna kattığı 29 uçak, Airbus A320neo ailesi, A350-900 ve Boeing 787-9 Dreamliner olmak üzere farklı gruplardaydı.

Dünyanın en fazla ülkeye uçan havayolu ünvanını elinde bulunduran Türk Hava Yolları, farklı ülkelerde yaptığı tanıtım faaliyetleri sonucunda, 2023’te toplam yolcu sayısında Avrupa’da üçüncü sırada yer aldı. Dünya çapındaki havayolları arasında ise altıncı sırada kendine yer buldu. THY, 2023 yılında bir önceki yıla göre yüzde 16 artışla 84 milyon yolcu taşıdı.

adbanner