2022’nin En Emniyetli Havayolları

Devam eden pandeminin olumsuz etkisi nedeniyle, hava yolu ile seyahat edenlerin sayısındaki düşüş 2021 boyunca da devam etti. Bu durum, havayolları için 2021 yılını inanılmaz derecede zor bir yıl haline getirmeye yetti. Covid-19’un, gezegenimizi etkisi altına almasının üzerinden yaklaşık iki yıl geçmesine rağmen, uçuş ve yolcu sayılarında, pandemi öncesi seviyeleri yakalamak mümkün olamadı.

Covid-19 virüsü, havacılık emniyeti konusundaki tartışmaların da bir parçası olmaya devam ediyor. Bu durum, havayolu emniyeti ve ürün inceleme/değerlendirme sitesi AirlineRatings.com’un her yıl düzenli olarak açıkladığı, dünyanın en emniyetli havayolları listesinde bu yıl bazı önemli değişikliklerin yaşanmasına yol açtı.

Dünyanın dört bir yanından 385 farklı havayolunu, yaşadıkları kaza ve ciddi olay kayıtları, filodaki uçakların yaşı, Covid-19 protokolleri ile operasyonel yenilik ve verimlilik gibi faktörler üzerinden değerlendiren AirlineRatings.com, yıllık en emniyetli havayolu listesinin zirvesinde Air New Zealand’a yer verdi.


İlgili Haber | Havacılık Emniyeti ve Havacılık Güvenliği Kavramlarının Farkı


Avustralya merkezli web sitesinin genel yayın yönetmeni Geoffrey Thomas’a göre, Yeni Zelanda’nın bayrak taşıyıcı havayolu “mükemmel emniyet sicili, yeniliklerinin sayısı, pilot eğitimi ve çok düşük filo yaşı nedeniyle” birincilik ödülüne layık görüldü.

AirlineRatings.com editörleri, Air New Zealand’ı 2022 için dünyanın en emniyetli havayolu seçerken, en zorlu hava koşullarında ve uzak destinasyonlarda sorunsuz faaliyet gösterdiğini belirtti. Şirket, ortalama yaşı 6,8 olan çok genç bir filoya sahip.

Listede Etihad Havayolları ikinci, Qatar Airways üçüncü olurken, onları Singapur Havayolları ve TAP Portugal takip etti. Türkiye’den hiç bir havayolu, kendine ilk 20’de yer bulamadı.

2014’ten 2017’ye ve 2019’dan 2021’e kadar dünyanın en emniyetli havayolu unvanını elinde tutan Qantas, bu yıl listenin ilk beş sırasında kendine yer bulamadı. (2018’de kazanan açıklanmamıştı)

Avustralya’nın bayrak taşıyıcı havayolu şirketi Qantas, “filo yaşıyla bağlantılı olaylarda hafif bir artış yaşadığı” gerekçesiyle bu kez yedinci sırada yer alabildi.

Ekim 2021’de Avustralya’nın Perth kentinden Batı Avustralya’daki Adelaide’ye uçan Qantas’a ait Boeing uçağı, “ciddi olay” kategorisinedeki bir olayda, yakıt dengesizliği problemi nedeniyle divert ettirilmişti.

Thomas, “Son iki yıl, Covid-19’un uçuşları azaltan havayolları için son derece zor geçti. Airline Ratings editörleri sıralamayı yaparken, özellikle havayollarının, pilotları hizmete dönmeden önce yeniden eğitmek için taahhüt ettiği uzunluklara odaklandı” diye açıklıyor. Bu kapsamda “Air New Zealand, yeniden eğitim ve tazeleme eğitimleri alanında lider” olduğunu belirtiyor.


Bir Bakışta | AirlineRatings.com 2022’nin En Emniyetli Havayolları

1. Air New Zealand
2. Etihad Airways
3. Qatar Airways
4. Singapore Airlines
5. TAP Air Portugal
6. SAS
7. Qantas
8. Alaska Airlines
9. EVA Air
10. Virgin Australia/Virgin Atlantic
11. Cathay Pacific Airways
12. Hawaiian Airlines
13. American Airlines
14. Lufthansa
15. Finnair
16. KLM
17. British Airways
18. Delta Air Lines
19. United Airlines
20. Emirates

En Emniyetli Düşük Maliyetli Havayolları

AirlineRatings.com editörleri, 2022’nin en emniyetli düşük maliyetli 10 havayolunu da belirledi. Alfabetik sıraya göre bu havayolları:

  • Allegiant
  • easyjet
  • Frontier
  • Jetstar Group
  • Jetblue
  • Ryanair
  • Vietjet
  • Volaris
  • Westjet
  • Wizz Air
adbanner