7 Aralık Neden Uluslararası Sivil Havacılık Günü Olarak Kutlanıyor?

Bugün 7 Aralık…

Havacılık sektörü bugünü ‘Uluslararası Sivil Havacılık Günü’ olarak kutluyor. 7 Aralık’ın seçilme nedeni ise 7 Aralık 1944 tarihinde imzalanan Chicago Sözleşmesi ile Birleşmiş Milletlerin bir organı olarak kurulan Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı’nın (ICAO) resmi olarak çalışmalara başlaması.

Dünyanın 54 ülkesinden gelen diplomatlar, Chicago Sözleşmesi’ni imzalayarak gökyüzünü daha güvenli bir hale getirmenin ilk önemli adımını attı…

Uluslararası sivil havacılığın evrensel kurallarını belirleyerek dünya genelinde emniyetli ve düzenli bir şekilde işlemesi amacıyla kurulan ve Türkiye’nin de kurucu üyesi olduğu Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO), kuruluşunun 50. yılı olan 1994 yılında aldığı bir genel kurul kararıyla 7 Aralık’ı  “Uluslararası Sivil Havacılık Günü” olarak ilan etti.

7 Aralık 1944’te Chicago Sözleşmesi’ne imza atan Türk delegasyonu…

Sivil havacılık faaliyetlerinin emniyetli bir şekilde yürütülmesi için uluslararası kuralları belirleyen ICAO, her yıl 7 Aralık’ta bir tema belirleyerek, dünya sivil havacılık gününü çeşitli etkinliklerle kutluyor. Güvenli, emniyetli ve hızlı bir bağlantı sunmanın, havacılığın dünya genelindeki temel misyonu ve diğer tüm uluslararası kuruluşların temel değeri olduğu gerçeğine dikkat çeken ICAO, havacılığın ticari, kültürel ve kişisel faydalarını gözetme misyonunu da bünyesinde barındırıyor.


Bir Bakışta | ICAO

Birleşmiş Milletler’in uzman kuruluşu olan International Civil Aviation Organization (Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı) ICAO, 1944 yılında, uluslararası sivil havacılığın güvenli ve düzenli gelişimini sağlamak için kuruldu. Diğer birçok önceliğin yanı sıra havacılıkta güvenlik, emniyet, verimlilik, kapasite ve çevresel faktörler için gerekli standartları ve düzenlemeleri belirler. Örgüt, 193 üye devlet arasında sivil havacılığın her alanında işbirliği için bir forum görevi görüyor. ICAO ile ilgili çok daha detaylı bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız


Havayolu ulaşımı, ülkeler arasındaki mesafeleri kısaltarak, kültürel birliktelik, halklar arası diyalog ve insanlar arasında kurduğu dostluk köprüleriyle dünyamızın sosyal ve ekonomik refahının yükseltilmesinde ve düzenli bir çevrenin inşa edilmesinde büyük önem taşıyor. Bugün ise bu kadar büyük öneme sahip olan sektörün bayramı niteliğinde.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde kamuoyunun sivil havacılığa olan duyarlılığının oluşmasında bize fırsat sunan 7 Aralık Uluslararası Sivil Havacılık Günü’nü vesilesiyle, Türk sivil havacılık ailesinin bu özel gününü kutluyor, tüm sektör çalışanlarına başarılar ve hepimize emniyetli uçuşlar diliyorum.

Muhammed YILMAZ

adbanner