Air Canada’nın İlk A220’si Hazır

Avrupalı imalatçı Airbus, Kanada’nın Mirabel şehrindeki son montaj hattında, boya hangarından Air Canada renkleriyle çıkan ilk A220’yi açıkladı. Havayolunun Airbus’a verdiği 45 adet A220-300 siparişinin ilki olan uçak, böylece ilk kez görücüye çıkmış oldu.

Önümüzdeki günlerde yeni renkleriyle ilk uçuşunu yapacak olan uçağın teslimatının Aralık 2019’da planlandığı ve şu an operasyonlara başlamadan önceki son küçük makyajlarının yapıldığı açıklandı.

Air Canada’nın A220’leri 137 koltuk kapasiteli ve iki sınıflı kabin konfigürasyonuna sahip. Air Canada’nın yeni A220-300’leri, bayrak taşıyıcının daha küçük, daha eski dar gövdeli uçaklardan oluşan mevcut filosunun yerini alacak. Böylece dünyanın en genç ve en verimli filolarından biri yaratılarak havayolunun uçuş ağının büyütülmesi stratejisine destek verecek.

İlgili Haber | Airbus A220 ile Toulouse’de Dünya Lansmanı’nda Tanıştım

A220, yenilikçi bir kabin tasarımının yanı sıra düşük emisyon ve düşük gürültü seviyeleriyle öne çıkıyor. Şu anda, Asya, Amerika, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki bölgesel ve kıtalararası rotalarda, 6 farklı operatörün filosunda aktif olarak uçan 94 adet A220 uçağı var. Airbus ayrıca A220 uçakları için, Ekim 2019 sonu itibariyle, 530 uçaklık bir sipariş birikimine sahip.

Muhammed YILMAZ

adbanner