Airbus A350 Kargo Uçağının Dış Görünüşü Nasıl Olacak?

Avrupalı imalatçı Airbus, A350’nin kargo versiyonu olan A350F’nin dış görünümü için başlattığı tasarım yarışmasının kazananlarını açıkladı. Kazanan tasarımlara bakıldığında, Airbus A350F’nin boyandıktan sonra çok iyi bir şekilde paketleneceği anlaşılıyor.

Geçtiğimiz Ekim ayında Airbus, popüler geniş gövde uçağı A350’nin merakla beklenen kargo versiyonunun dış görünüm tasarımı için bir yarışma başlattı. Yarışma, profesyonel tasarımcılardan öğrencilere kadar herkese açıktı ve son başvuru tarihi 28 Kasım olarak belirlendi.

Airbus’ın belirlediği jüri, 4.000’den fazla başvuruyu tek tek inceledi. Jüri üyeleri, birbirine benzeyen iki başvuruyu seçip, kazanan nihai tasarımı oluşturmak üzere, bu iki konsepti birleştirdi. Paris Air Show’da düzenlenen özel bir törenle kazananlar açıklandı. John Feehan ile Quinnten ve Ellisten Iversen kardeşler, yarışmanın galibi oldu.

Dublin Paketi

Yarışmanın kazananlarından biri olan John Feehan, İrlanda’nın başkenti Dublin’de yaşayan bir grafik tasarımcı. Airbus’ın kargo uçağı için bir tasarım oluşturmaya kendisini neyin motive ettiği sorulduğunda Feehan, tutkulu bir havacılık meraklısı olan oğlundan aldığı teşvik olduğunu söyledi. Feehan, soruya şu şekilde yanıt verdi:

“Oğlum Charlie havacılıkta kariyer yapmak istiyor. Bu yüzden tüm aileye havacılık sevgisini aşılıyor. Yarışmayı internette gördü. Bu yarışmaya girmemi istedi ve bunu gerçekten başarabileceğimi söyledi. Ben de yaptım.”

Feehan’ın tasarımında uçak bir paket gibi sarılıyor. Küresel hava taşımacılığında kullanılacak ve paketleri dünyanın dört bir yanına sevk edecek bir uçağı temsil etmek için bunun iyi bir fikir olduğunu düşünüp yola çıkmış. İrlandalı grafik tasarımcı, ambalajların üzerinde genel olarak kullanılan dikkatli tutun, bükmeyin, düşürmeyin, kırılabilir gibi uyarılar ve hatta ağırlık göstergeleri gibi etiketlerle birlikte farklı sembollerden de ilham almış.

Calgary Paketi

Diğer kazananlar, Kanada’nın Calgary şehrinde yaşayan Quinnten ve Ellisten adlı iki genç erkek kardeş oldu. Havacılığa olan tutku ve ilgileri çok genç yaşta başlayan iki kardeş, pilot olmayı planlıyor. Bu sektöre duydukları sevgi göz önüne alındığında, hayatlarında bir kez karşılaşabilecekleri bu fırsat için şanslarını denemiş olmaları şaşırtıcı değil.

Yarışmaya katılım konusunda başlangıçta kendilerini gergin hisseden iki kardeş, korkularının üstesinden gelip, bir tasarım göndermeye karar vermiş. Bir şey göndermenin, yarışmaya hiç katılmamaktan daha iyi olduğunu düşünmüşler.

İki kardeş, Feehan’ın fikrine benzer şekilde, kargo uçağı için ambalaj kutusu tasarlamaktan daha mükemmel bir fikir olamayacağını düşünmüş. Ayrıca, barkodlar ve QR kodları gibi paketlerde yaygın olarak bulunan logoları da tasarıma dahil etmişler.

Jüri Paketleri Neden Birleştirdi?

Airbus yarışma jürisi ve Grafik Departmanı, bu iki yarışmacının ilham kaynağı ve genel tasarımlarındaki benzerliği göz önünde bulundurarak iki fikri birleştirdi. Geniş gövdeli uçağın, kahverengi ambalaj kağıdına sarıldığı kombinasyonda, Feehan’ın etiket fikirlerinin daha düzenli ve daha büyük ölçekte göze hoş geldiğine kanaat getirildi.

Kombinasyona aynı zamanda kardeşlerin barkod ve QR kodu fikirlerinin de aynı derecede önemli katkı yapacağı tespit edildi. Tasarımın nihai görünümü, güzel bir şekilde paketlenmiş bir Airbus A350 uçağını ortaya çıkarmış oldu. Ancak çarpıcı ve benzersiz bir tasarımın yanı sıra, iki fikri birleştirme kararı, dünyanın iki farklı ucunda aynı hayali kuran kişilerin, bu hayalini gerçeğe dönüştürmesini sağladı.

Kazananların Ödülü Ne?

Yarışma için bir para ödülü belirlenmedi. Ortaya çıkan kombine tasarım, gelecek yılın sonuna kadar ilk Airbus A350F boyandığında somut bir şekilde hayat bulacak. Bu durum, yarışmayı kazananlar için yeterli görünüyor. Kazananlar ayrıca Paris Air Show’da, uçağın yeni görünümüne kavuşturulmuş halini alan, sınırlı sayıda ölçekli uçak modelinin de sahibi oldu.

Yarışmanın kazananları ayrıca Airbus tesislerinde özel bir fabrika turuna katılacak ve geniş gövdeli kargo uçağının ilk uçuşunu yerinde görme hakkına sahip olacak.

adbanner