Hangi Havayolu Kendi Bagaj Takip Uygulamasını Hayata Geçirdi?

Virgin Australia Havayolları, Avustralya’nın ilk bagaj takip sistemini hizmete başladı. Ülkenin ilk havayolu bagaj takip aracı olan Virgin Track Your Bag, şirketin yurt içi uçuş ağının üçte ikisinden fazlasını kapsıyor.

İki yıldır geliştirilen teknoloji, Mayıs 2023’teki başarılı denemenin ardından, resmi olarak yolcuların kullanımına sunuldu.

Gezginler, Virgin Australia’nın mobil uygulamasını kullanarak, uçak altına verdikleri bagajların durumunu takip edebilecek ve indikleri meydanda, bagajlarını hangi banttan teslim alacakları da dahil olmak üzere, tüm güncellemeleri, cep telefonlarına bildirim olarak alabilecek.

Virgin Australia Grup Müşteri ve Dijital Baş Sorumlusu Paul Jones: “Bagajların kaybolma ihtimalinin, dünya genelinde seyahat eden herkes için bir endişe kaynağı olduğunu biliyoruz. Hizmete aldığımız bu uygulamanın, birçok yolcuya, seyahatin her adımında, valizlerinin nerede olduğunu bilme konusunda ekstra rahatlık sağlayacağını öngörüyoruz” şeklinde konuştu.

Sidney’den Melbourne’a, Brisbane’den Sidney’e, Melbourne’den Gold Coast’a, Melbourne’den Hobart’a, Adelaide’den Melbourne’a, Sidney’den Sunshine Coast’a ve havayolunun daha pek çok uçuş rotasında, uçak altındaki valizler, anlık olarak izlenebilir olacak.

Geliştirilen teknoloji, kayıp bagajların neden olduğu sorunları tamamen ortadan kaldırmayacak olsa da bagajın spesifik olarak nerede olduğu konusundaki belirsizlikleri azaltacak gibi görünüyor.

Virgin Australia, 1.000 yolcu başına 1,5 yanlış yönlendirilmiş bagaj oranıyla, bu konuda sektör ortalamasının 5 kat üzerinde bir performans gösteriyor.

Avustralyalı havayolu yaptığı açıklamada, “Son iki yılda Virgin Australia, müşteri deneyimi iyileştirmeleri ve yeni teknolojilere, 400 milyon Doların üzerinde yatırım yapmayı taahhüt etti” ifadelerini kullanırken; Virgin’in Avustralyalı rakibi Qantas da bagaj takibinin “2023’ün sonuna doğru” mobil uygulamasına entegre edileceğini duyurdu.

Bu yeni teknoloji, pek çok yolcunun valizini takip edebilmek için Apple AirTag gibi izleme cihazları satın alarak, sorunu kendi çözmeye çalıştığı bir dönemde geldiği için oldukça işlevsel görünüyor.

adbanner