Alman Hükümetinin A340’ları Neden Hizmetten Çekiliyor?

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’un, Avustralya, Yeni Zelanda ve Fiji’ye yapacağı ziyaretleri kapsayan Güney Pasifik gezisi planlandı. Uçuşun, Alman hükümetine ait uçak filosundaki iki adet Airbus A340-300’den biriyle gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı.

Almanya’nın hükümete ait uçaklar kullandığı için ilginç bir isimlendirme sistemi var. Dışişleri Bakanı, seyahati için 16+01 isimli Airbus A340 ile yola çıktı. Bu uçak, 1999’da üretim bandından çıkıp Lufthansa’ya teslim edildikten sonra, 12 yıl boyunca tarifeli seferlerde yolcu taşıdı. 2011’de Alman hükümeti tarafından devralındı.

24 yaşındaki uçağın zaman içinde bir dizi mekanik sorunu oldu. Ancak hiçbiri, geçtiğimiz günlerde yaşananlar kadar utanç verici değildi.

Pazar günü, uçağın Berlin’den (BER), Abu Dabi (AUH) aktarmalı olarak Canberra’ya (CBR) uçması planlandı. Abu Dabi ara durağının amacı, sadece yakıt ikmaliydi. Uçuşun Berlin’den Abu Dabi’ye kadar olan kısmı 6 saat 24 dakika sürdü ve her şey son derece rutindi. Uçak, Pazar’ı Pazartesi’ye bağlayan gece 00:45’te Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkentine indi.

Yakıt ikmalinin ardından 03:33’te Canberra’ya gitmek üzere yeniden havalandı. Ancak kalkıştan hemen sonra, kanatların üzerindeki hareketli kontrol yüzeyleri flapların toplanması ile ilgili bir mekanik sorun yaşandı. Kokpit ekibi, Abu Dabi’ye geri dönüş kararı aldı. Uçağın ağırlığı olması gerekenin çok üzerinde olduğu için, uçağın havada yaklaşık 80 ton yakıt boşaltması gerekiyordu. A340, kalkıştan yaklaşık iki saat sonra, sabaha karşı 5:33’te tekrar Abu Dabi’ye indi.

Uçağa yapılması gereken bakım-onarım işlemleri nedeniyle dışişleri delegasyonunun tamamı, geceyi Abu Dabi’de geçirdi. Salı günü saat 13:00’te, yani uçağın Abu Dabi’ye ilk teker koymasından yaklaşık 19 saat sonra, A340, Canberra’ya gitmek üzere yeniden havalandı.

Ancak bir önceki seferde olduğu gibi, uçakta yine benzer bir mekanik arıza yaşandı. Uçaktan bir kez daha yaklaşık 80 ton yakıt boşaltılmak zorunda kalındı. Uçak yine kalkıştan yaklaşık iki saat sonra Abu Dabi’ye acil iniş yaptı.

Aşağıdaki videoda, pilotun, uçağın bir kez daha Abu Dabi’ye döneceğini açıkladığı anlar yer alıyor.

 

Şu an itibariyle, uçak hala Abu Dabi’de yerde ve Dışişleri Bakanı’nın Güney Pasifik gezisinin iptal edildiği açıklandı.

Alman basın kuruluşu Spiegel, Alman hükümetinin bu olay sonucunda, filodaki iki adet Airbus A340-300 uçağını emekliye ayırma kararı aldığını paylaştı. Uçakların, bu yılın sonu ve gelecek yılın başında emekliye ayrılması gerekiyordu. Ancak yaşanan olay üzerine, uçakların emeklilik süreçleri hızlandırıldı ve önümüzdeki haftalarda hizmet dışı bırakılmalarına karar verildi.

Yaşanan bu sorunların, uçaklarla ilgili daha önce meydana gelen bir dizi bakım probleminin sonuncusu olduğunu söylemek mümkün.

Alman hükümeti, eski A340’ların yerine, üç adet Airbus A350-900 satın aldı. Bu uçaklar emniyetli bir şekilde operasyonlarına devam ediyor.


İlgili Haber | Cumhurbaşkanlığı Filosunda Kaç Uçak Var?

adbanner