Boeing 747-8 TC-TRK

Cumhurbaşkanlığı’nın Kaç Uçağı Var?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Cumhurbaşkanlığı uçak filosunda kaç uçak var?” sorusuna, “tasarruf ilkelerine riayet edilerek, hizmetin gerektirdiği sayıda” yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanlığı envanterindeki uçak sayısı, CHP Ankara Milletvekili Aliye Timisi Ersever’in sorusuyla bir kez daha gündeme geldi.

T24’ten Eray Görgülü’nün haberine göre; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye yazılı soru önergesi sunan Ersever, 2013, 2022 ve 2023 yıllarında Cumhurbaşkanlığı envanterinde bulunan otomobil, uçak ve diğer ulaşım araçlarının sayısını sordu.

Ersever’in soru önergesini tek cümleyle yanıtlayan Cevdet Yılmaz: “Cumhurbaşkanlığı hizmetleri, mevzuat hükümleri doğrultusunda tasarruf ilkelerine riayet edilerek, hizmetin gerektirdiği sayıda araçla yerine getirilmektedir.”  ifadelerini kullandı.

Fuat Oktay ‘8 uçak var’ demişti!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Milletvekili Utku Çakırözer’in TBMM’deki bütçe görüşmeleri sırasında sunduğu önergeye 5 Ocak 2021’de yanıt vererek, Cumhurbaşkanlığı envanterine kayıtlı 8 uçağın bulunduğunu açıklamıştı.

Konuyla ilgili sorulara ilk kez yanıt veren Oktay, “Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı envanterine kayıtlı 8 uçak mevcuttur” ifadelerini kullanmıştı.

FİLODA HANGİ UÇAKLAR VAR?

Cumhurbaşkanlığı filosunda bulunan uçakların dağılımı şu şekilde:

  • Boeing 747-8
  • Airbus A340-500
  • Airbus A330-200
  • Airbus A319
  • Airbus A318
  • Gulfstream G550 (2 adet)
  • Bombardier Challenger

BU KADAR UÇAK KABUL EDİLEMEZ!

Cumhurbaşkanlığı’ndan gelen yanıtla ilgili konuşan CHP’li Çakırözer, 8 uçağı çok fazla bularak, ”Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı’na ait VIP uçaklar da eklendiğinde bu sayının 15-16’yı bulduğunu” söylemişti.

Çakırözer, yaptığı açıklamada, bakanlıklar ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında bulunan VIP uçak sayıları da eklendiğinde, Dünya’nın en fazla VIP uçağına sahip ülkesinin Türkiye olduğu ve bunun kabul edilemez olduğunu belirtmişti.

adbanner