Almanya'daki Havalimanlarına 2000 Türk İşçi Alınacak | Boarding Info

Written by 02:38 Güncel-Gündem, HAVACILIK

Almanya’daki Havalimanlarına 2000 Türk İşçi Alınacak

2 yıllık zorlu pandemi sürecinin ardından, Almanya’da insanların seyahat etme arzusu, oldukça yüksek. Ancak havayolları ve havalimanları, bu talebi karşılamak konusunda biraz zorlanıyor. Çünkü yeterli personel yok. Almanya’da hava trafiğinin rahatlatılması için Türkiye’den destek bekleniyor.

Alman havalimanlarındaki sıkışıklığın sona ermesi için Türkiye’den personel getirmek için çalışmalar başladı. Havacılık endüstrisi, Alman havaalanlarında yaklaşık 2.000 Türk işçinin görevlendirilmesi için, Alman makamlarının hızlı bir şekilde özel izinler vermesini istiyor. Alman Havacılık Endüstrisi Federal Birliği (BDL) sözcüsü, “İşlerin çok hızlı ilerleyeceğini umuyoruz” diyerek talebin ne kadar ciddi olduğunu anlatıyor.

Havayolları ve havalimanlarındaki personeli sıkıntısı, insanların seyahat planlarını giderek daha fazla etkiliyor. Her geçen gün daha fazla mürettebat üyesinin Covid-19’a yakalanması nedeniyle, Lufthansa, yaz tatili döneminin ortasında, Frankfurt ve Münih’ten yapacağı 2.000’den fazla uçuşu iptal etmek zorunda kaldı. Hali hazırda açıklanan kesintilerle birlikte Temmuz ayında 3.000’den fazla bağlantılı uçuş kaybedilecek. Lufthansa’nın düşük maliyetli yan kuruluşu olan Eurowings de daha fazla uçuş kesintisi bekleniyor. Diğer Avrupa havayollarındaki grevler de bu konuda ekstra bir türbülansa neden oluyor.

‘2000 işçi sektörü büyük ölçüde rahatlatır

Türkiye’den gelecek destek çalışanları için, gerekli güvenilirlik kontrolleri yaklaşık altı hafta içinde gerçekleştirilebilir ve yer hizmetlerinde çalışacaklar, yaz mevsimi bitmeden işe başlayabilir. Havaalanı derneği Flughafenverband ADV’nin sözcüsü: “2.000 işçinin endüstriyi büyük ölçüde rahatlatacağı ve güvenilirliği artıracağı” görüşünü paylaşıyor.

Endüstri derneği DRV’ye göre tur operatörleri, rezervasyonları tamamlanmış yaz gezilerinin gerçekleşmesini sağlamak için her şeyi yapacak. Alman Seyahat Derneği DRV sözcüsü, “Akdeniz çevresindeki paket tur destinasyonlarına veya daha uzak destinasyonlara yönelik iyi rezerve edilmiş rotaların daha büyük ölçekte iptal edilmesi pek olası değil” görüşünde. Bu, özellikle organizatörler tarafından çok önceden satın alınan uçuşlar için geçerli. Tur operatörleri ve seyahat acenteleri, bu konuda havayolları ve havalimanları ile yakın temas halinde.

Lufthansa: Planlanan uçuşların yüzde 95’inden fazlası yapılıyor

Lufthansa, son uçuş kesintilerini Marsilya’daki hava trafik kontrolörlerinin grevinde yaşadı. Bu tip olaylar ve özellikle son zamanlarda artan Covid-19 vakaları, sisteme ek bir yük getirdi. İki hafta önce, şirket, Frankfurt ve Münih’ten, Almanya ve Avrupa’ya Temmuz ayı için 900 uçuşu iptal etmişti. Lufthansa sözcüsü, “Yaz aylarında planlanan uçuşların yüzde 95’inden fazlasını yapacağımızı varsayıyoruz” diyerek durumun o kadar korkutucu olmadığını söylüyor.

Eurowings, Temmuz ayı için şimdiden yüzlerce uçuşu iptal etti. Havaalanlarındaki güvenlik, yer hizmetleri, hava trafik kontrolü vb. personelin durumu düzelmezse, Ağustos için de benzer düzenlemeler beklenebileceği sanılıyor. Süreç zincirindeki tüm sistem ortakları arasında daha yüksek Covid-19 vakalarından endişe ediliyor.

Her şeyden önce alternatif seyahat seçenekleri olan uçuşlar iptal edilmeye çalışılıyor.

Lufthansa ve Eurowings, klasik tatil rotalarını büyük ölçüde kesintilerden çıkarmayı planlıyor. Her şeyden önce, trenle alternatif seyahat seçenekleri bulunan Almanya ve Avrupa içindeki uçuşlar kaldırılacak. Eurowings, Düsseldorf’tan Mallorca’ya günde on sefer yerine dokuz sefer uçuyor. İdeal olarak tüm yolcuların varış noktalarına planlanan günde varmaları sağlanmaya çalışılıyor.

Ryanair ve Brussels Airlines’daki grevler şu anda Avrupa hava trafiğinde ek türbülansa neden oluyor. Brüksel Havayolları’nda kabin ekibi ve pilotlar Cumartesi gününe kadar çalışmayı bıraktı. Lufthansa’nın yan kuruluşu olan havayolunun çalışanları, diğer konuların yanı sıra yoğun iş yükü ve temposunu eleştiriyor. Cumadan pazara kadar, İrlandalı düşük maliyetli havayolu Ryanair’in Belçika’daki çalışanları da grevde olacak. Ancak basında çıkan haberlere göre, Ryanair, bir hükümet emrini gerekçe göstererek, tüm çalışanlarına çalışmaya mecbur kıldı.

(Visited 929 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info