Amsterdam Schiphol Kapasite Azaltma Planından Vazgeçti

Hollanda hükümeti, ABD ve Avrupalı yetkililerin tepkisinin ardından, 2024 yazında Amsterdam Schiphol Havalimanı’nda (AMS) kapasite kesintisi uygulama planından vazgeçti.

Hollanda’nın, ülkenin en önemli havalimanı ve Avrupa’nın en yoğun merkezlerinden biri olan Schiphol’a gidiş-dönüş uçuş sayısını, önümüzdeki yaz sezonu için sınırlama planı, öncelikli olarak gürültü ve hava kirliliğini azaltma amacını taşıyordu.

Yaz sezonu boyunca, havalimanında uçuş sayısının 450.000 civarında iniş-kalkış ile sınırlandırılması hem çevreciler hem de yerel halk tarafından memnuniyetle karşılandı. Hareketin karbondioksit ve nitrojen emisyonlarının yanı sıra gürültü kirliliğini azaltmak için gerekli olduğu savunuluyordu. Önerilen sınır, havalimanına 2019’da yapılan iniş kalkış sayısının %10 azalması anlamına geliyordu. Havalimanı yönetimi de, hükümet tarafından alınan kararı “acı bir reçete” olarak nitelendirmişti.

Bu kararın rafa kaldırılması, kapasite kesintilerinden etkilenecek birçok havayolu da dahil olmak üzere, sektördeki pek çok paydaş için kesin bir zafer olarak yorumlanıyor.

Aralarında Air France-KLM, Delta Air Lines ve JetBlue’nun da bulunduğu operatörlerin tamamı bu sınıra karşı çıkmıştı. JetBlue, ABD Ulaştırma Bakanlığı’na (DOT) resmi bir şikayette bulunarak, ABD yetkililerinin bu karara misilleme olarak, Hollanda’nın ulusal havayolu KLM’nin de New York JFK Havalimanı’nı kullanmasını yasaklaması gerektiğini öne sürmüştü.

JetBlue, Schiphol Havalimanı’nın en yeni misafirlerinden biri. Havayolu, Amsterdam’dan New York’a (JFK) ve Boston’a (BOS) bu yılın başlarında uçmaya başladı.

Amsterdam’da alınan kapasite azaltma kararının bir sonucu olarak, 3 Kasım 2023’te ABD hükümeti, Hollandalıların planı uygulaması halinde misilleme tehdidinde bulundu. ABD Ulaştırma Bakanlığı, öneriyi “mantıksız” olarak nitelendirdi ve bunun ABD ile AB arasındaki Hava Taşımacılığı (Açık Semalar) Anlaşması’nı ihlal ettiğini ekledi.

Altyapı Bakanı Mark Harbers, Hollanda parlamentosuna yazdığı bir mektupta, “Kabinenin hâlâ Schiphol ile çevresi arasındaki dengeyi yeniden tesis etmeye kararlı olduğunu vurguluyorum.” dedi.

Harbers, kabinenin planı uygulamaya devam edeceğini söyledi. Ancak ülkede bu ayın sonlarında ulusal seçimlerin yapılması yaklaşırken, bu seçim sürecinin ardından, kararın öncelikli olarak ele alınıp alınmayacağı belirsiz.

Eylül 2023’te Amsterdam Schiphol Havalimanı, haftada gerçekleşen ortalama 4.563 yolcu uçuşu ile Avrupa’nın en yoğun üçüncü havalimanı durumundaydı.

adbanner