Archer Midnight eVTOL İlk Uçuşunu Yaptı

Gelişmiş hava hareketliliği girişimi Archer tarafından geliştirilen, elektrikli dikey kalkış ve iniş yapabilen (eVTOL) Midnight’ın prototipi ilk kez gökyüzü ile buluştu.

Archer’ın amiral gemisi olan dört koltuklu Midnight eVTOL’ün 25 Ekim 2023’te gerçekleştirilen test uçuşu, Maker adı verilen daha küçük, iki koltuklu prototip ile iki yıl boyunca sürdürülen uçuş test programının ardından gerçekleştirildi. .

Şirket her iki eVTOL modelinin (Midnight ve Maker) uçuş testlerine paralel olarak devam etmeyi planlıyor.

Archer, önümüzdeki aylarda Midnight’ın kanatlara monte edilen tilt rotorları kullanarak, dikey uçuştan yatay uçuşa geçiş sürecini de test etmeyi planlıyor. Bu hamle, Midnight’ın dönüşümlü olarak bir rotorlu hava aracı ve sabit kanatlı bir uçak olarak çalışmasına olanak sağlayacak.

2023 yılında düzenlenen Paris Air Show’da Midnight’ın piyasada satışa çıkacak modelini eksiksiz şekilde sergileyen Archer, Midnight eVTOL’ün 2025 yılına kadar pazara girmeye hazır hale gelmesini bekliyor.

Midnight eVTOL, 2026 yılına kadar sertifikasyon sürecini başarıyla tamamlayabilirse, Archer’ın finansal bağlantılara sahip olduğu Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) ilk ticari operasyonlara başlayabilir.

Archer, yatırımcı olarak Abu Dabi’nin egemen servet fonu Mubadala Yatırım Şirketi’ne sahip olmanın yanı sıra, Birleşik Arap Emirlikleri’nde operasyonel ve endüstriyel bir üs kurmak amacıyla, 16 Ekim 2023’te Abu Dabi Yatırım Ofisi (ADIO) ile de bir ortaklık imzaladı.

adbanner