Avrupa Hava Sahasında Uçması Yasaklanan Havayolları! | Boarding Info

Written by 14:30 HAVACILIK, Sektörden Öne Çıkanlar

Avrupa Hava Sahasında Uçması Yasaklanan Havayolları!

Avrupa Komisyonu 9 Aralık 2019’da yaptığı toplantıyla, uluslararası güvenlik standartlarını karşılamayan ve bu nedenle Avrupa Birliği içinde işletme yasağı alan veya operasyonel kısıtlamalara tabi olan havayolu listesini güncelledi. AB Güvenli Gökyüzü Listesi, Avrupalılar ve Avrupa Birliği’nde seyahat eden tüm diğer yolcular için en üst düzeyde güvenliğin sağlanmasını amaçlıyor.

Gabon için olumlu haberler

Gabon tescilli tüm havayolları, ülkedeki havacılık güvenliği düzeyindeki iyileştirmelerin ardından listeden çıkarıldı. Ancak, Ermeni Sivil Havacılık Komitesi, güvenlik gözetimindeki azalma işaretleri nedeniyle yüksek inceleme altına alındı.

Ulaştırmadan Sorumlu Komisyon Üyesi Adina Vălean, “Alınan kararlar, gökyüzünde en üst düzeyde güvenlik sağlama konusundaki sürekli çabalarımızı gösteriyor. Sadece Avrupalı ​​yolcular için değil, dünya çapındaki yolcular için de aynı durum geçerli. Çünkü havacılık güvenliği sınır ve milletlerden bağımsız bir durum. Avrupa Komisyonu’nun bugün tüm Gabon havayollarını kara listeden çıkardığını duyurmaktan memnuniyet duyuyorum. Gabon 2008’den bu yana kara listede yer alıyordu. Bu yüzden Gabon’daki havacılık güvenliği yetkililerinin çabalarını takdir ediyoruz” diye konuştu.

İlgili Haber | Havayolları Hangi Yolcuları Kara Listeye Alabilir?

AB Havacılık Güvenliği Listesi, Avrupa Birliği hava sahasında yalnızca yüksek güvenlik seviyelerini korumaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda durumdan olumsuz etkilenen havayolları ve ülkelerin, kara listeden çıkarılmalarını sağlamak için güvenlik seviyelerini iyileştirmelerine de yardımcı oluyor. Ek olarak, havacılık güvenliğinde sorunları olan ülkeleri motive etmek ve kusurları önleyici araç olması gibi başka motivasyonlar da sağlıyor.

Yapılan yeni güncellemenin ardından, AB hava sahasında toplam 115 havayolu yasaklanmış durumda:

  • Havacılık otoriteleri tarafından bu ülkelerdeki güvenlik eksikliği nedeniyle 15 ülke tescili altında yer alan 109 havayolu
  • Havayollarının kendileri ile ilgili güvenlik endişelerine dayanan altı ayrı havayolu: Avior Havayolları (Venezuela), İran Aseman Havayolları (İran), Iraq Havayolları (Irak), Blue Wing Havayolları (Surinam), Med-View Havayolları (Nijerya) ve Air Zimbabve (Zimbabve).
  • Ayrıca üç havayolu operasyonel kısıtlamalara tabidir ve AB hava sahasına sadece belirli uçak tipleri ile uçabilir: Air Koryo (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti), Air Service Comores (Komor Adaları) ve Iran Air (İran).

LİSTE NASIL OLUŞTURULUYOR?

AB Havacılık Güvenliği Komitesi’nin  himayesinde bir araya gelen üye devletlerden havacılık güvenliği uzmanlarının oybirliği ile kararlar alınıyor. Komiteye, Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı’nın (EASA) desteğiyle Avrupa Komisyonu başkanlık ediyor. Listenin güncellenmesi sürecinde Avrupa Parlamentosu’nun Ulaştırma Komitesi’nden de destek alınıyor. Uluslararası güvenlik standartlarına ve özellikle Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) tarafından getirilen standartlara göre değerlendirmeler yapılıyor

Komisyon, özellikle küresel güvenlik standartlarını yükseltmek için dünya çapındaki havacılık otoriteleri ile işbirliği çabaları yoluyla havacılık güvenliğini arttırmanın yollarını sürekli olarak araştırıyor. Bu kapsamda komisyon, EASA aracılığıyla, 2020 boyunca Angola ve Mozambik’e güvenlik gözetim sistemlerini daha da iyileştirmelerine yardımcı olmak için iki işbirliği projesi uygulanması kararı da aldı.

(Visited 154 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info