Avrupa’da 2020’nin En Yoğun Havalimanı

Pandemi nedeniyle seyahat talebindeki keskin düşüş ve seyahat kısıtlamaları sebebiyle Avrupa’da en çok yolcu ağırlayan havalimanı ünvanı, 2020 yılında el değiştirdi. Londra Heathrow Havalimanı liderliği, İstanbul Havalimanı’na kaptırdı.

Heathrow Havalimanı’nda 2019’a göre yolcu sayısında yüzde 73 oranında düşüş yaşanırken, yıl boyunca 23,4 milyon yolcuya ev sahipliği yapan İstanbul Havalimanı Avrupa’nın en yoğun havalimanları liginin yeni lideri oldu. İkinci sıraya ise Paris Charles de Gaulle Havalimanı yükseldi.

Ülkelere girişlerdeki test ve karantina uygulamaları yolcu sayılarının dramatik şekilde azalmasına neden oldu. Bu yüzden İstanbul’un iki havalimanı ile birlikte Moskova Sheremetyevo Havalimanı, sıralamalarda üst sıralara tırmandı.


İlgili Haber | Skytrax 2020’nin En İyi Havalimanlarını Açıkladı


Listede Sabiha Gökçen Havalimanı da, 2020’de ağırladığı 17 milyon yolcusu ile Avrupa’nın en yoğun 8’inci meydanı olarak ilk 10’a girmeyi başardı.

Üçüncü sırada Londra Heathrow’un yer aldığı listenin dördüncü sırasında Amsterdam Schiphol kendine yer buldu.

Şehir olarak bakıldığında da İstanbul, 2020 yılında Avrupa’daki rakiplerine fark attı. Toplamda 40 milyonun üzerinde yolcuya hizmet veren havalimanlarıyla İstanbul, diğer Avrupa şehirlerini geride bırakarak zirvenin sahibi oldu.


İlgili Haber | Havacılıkta 2020’de Neler Yaşandı?


adbanner