BermudAir Tamamı Business Class Uçuşlardan Vazgeçti

Bermuda merkezli premium seyahat girişimi BermudAir, iş modelini değiştirme kararı aldı. Havayolunun uçaklarında kabin içinde ekonomi sınıfı koltuklar da yer alacak. Kısa süre içinde iş modelinde yapılan bu radikal değişim, yolcuların talep ve geri bildirimlerine dayandırılıyor.

Uçaklarındaki tüm koltuklar business class olacak şekilde faaliyetlerine başlayan BermudAir, yolculardan gelen geri bildirimlerin ardından, Embraer E175 uçaklarının kabinlerini, ekonomi sınıfı koltukları da içerecek şekilde yeniden düzenleyecek.

FlightGlobal’ın haberine göre, kısa süre önce faaliyetlerine başlayan Bermudalı premium havayolu, yola çıktığı iş modelini, operasyonlara başladıktan sadece altı hafta sonra, iki sınıflı oturma düzenine geçilecek şekilde değiştirecek.

Şirketin CEO Adam Scott konuyla ilgili şöyle konuştu: “Yaklaşık 170 başarılı uçuşun ardından, Bermuda ile ABD’nin Doğu Yakası arasında direkt, kısa mesafeli ve premium uçuşlara yönelik güçlü bir talep olduğunu gördük. Yolcularımızdan son derece olumlu geri dönüşler aldık. Ancak yolcular aynı zamanda daha fazla seçenek ve esneklik de istiyor.”

Başlangıçta tamamı business class koltuklardan oluşan uçaklarıyla büyük bir lansmanı yapmayı planlayan şirket, tedarik zincirindeki gecikmeler nedeniyle bunu ertelemek zorunda kalmıştı. Çünkü uçakların kabin içi konfigürasyonu tamamlanamadı. Havayolu, daha önce planlanan kabin içi revizyon işlemleri tamamlanana kadar, yolcularına daha konforlu bir seyahat deneyimi sağlamak için, her uçuşta uçağın kapasitesinin yarısı kadar 44 koltuk sunma kararı aldı.

Şimdi tamamen Business class koltuklardan oluşan kabin fikrinden vazgeçilmesinin ardından, BermudAir’in filosundaki E175’lerini 30 business class süit ile güçlendirme planının rafa kaldırıldığı söyleniyor. Bunun yerine uçak içindeki ekonomi sınıfı kabini de korunarak, daha fazla kapasite sunulması ve Amerika Birleşik Devletleri pazarında büyüme hedefleniyor.

BermudAir’in İş Modelini Değiştirmesi Nasıl Sonuçlanacak?

Hizmet anlayışındaki bu stratejik değişim, havayolunun Bermuda’ya olan bağlılığını sürdürebilmesine olanak tanırken, aynı zamanda gelişen pazar dinamiklerine ayak uydurmasını sağlayacak. Aşamalı gerçekleştirilen lansmanın ardından müşterilerden gelen geri bildirimlere de yanıt verilmiş oluyor.

İki sınıflı kabin, aynı zamanda yolcuların bireysel ihtiyaçlarına ve tercihlerine uygun bir seyahat deneyimi seçmelerine de olanak tanıyacak.

Yenilenen iş modeli, havayolunun yılın dördüncü çeyreğinde, uçak kabinini çift sınıflı kabinlerle donatacağını ve önerilen business class koltukların 2023 sonundan önce uçak içinde kullanıma başlayacağını gösteriyor.

BermudAir şu anda, hafif ekonomi, klasik ve esnek olmak üzere, üç farklı biletleme seçeneği sunuyor. Havayolunun Business class opsiyonu, premium yolculara daha geniş bagaj hakları ve daha esnek rezervasyon seçenekleri sağlayacak şekilde ayarlandı.

BermudAir’in iş planını değiştirme kararı, tahmin edilenin aksine, ciddi tartışmalara yol açmadı. Bazı analistler havayolunun odağını yıl boyu operasyonlara kaydırma kararını överken, bir kısım da yapılan duyurunun premium seyahat pazarını ve Business class seyahat modelini olumsuz etkileyebileceği yönündeki endişelerini dile getirdi. Fransız butik havayolu La Compagnie, şu anda uçaklarında sadece Business class koltuklarla hizmet veriyor. ABD merkezli JetBlue ise Airbus A321 uçaklarının birçoğunda, premium Mint ürününü kullanıyor.

BermudAir’in Büyüme Planları

Eylül ayındaki lansmanından bu yana BermudAir, Bermuda’nın L.F. Wade Uluslararası Havalimanı’ndaki (BDA) merkezinden, ABD’nin Doğu Yakası’ndaki üç destinasyona bağlantı kurarak, yaklaşık 200 uçuş gerçekleştirdi.

İlk olarak Boston Logan Uluslararası Havalimanı’na (BOS) uçuş yapıldı. Ardından Eylül ayı sonlarında Florida’daki Fort Lauderdale-Hollywood Uluslararası Havalimanı’na (FLL) ve Upstate New York’taki Westchester County Havalimanı’na (HPN) seferler başladı.

Erken dönemde elde edilen başarılara rağmen, havayolunun Doğu Yakası operasyonlarına odaklanmaya devam etmesi nedeniyle daha fazla genişleme yönünde acil bir planı yok gibi görünüyor. Nihai büyüme, havayolunun filosunu büyüterek, diğer destinasyonlara hizmet vermesine ve yeni pazarları hedeflemesine olanak tanıyacak.

BermudAir, Azorra Aviation tarafından kiralanan, daha önce Flybe filosunda görev yapan iki adet E175 (VQ-BLU, VQ-BLW) ile operasyon yapıyor. Havayolu, yaklaşmakta olan çift sınıflı kabininin oturma düzenini henüz duyurmadı.

adbanner