Boeing CEO’su Muilenburg Görevi Bıraktı

5 ay içinde meydana gelen iki ölümlü kazaya karışan 737 MAX uçaklarıyla tarihinin en türbülanslı dönemini yaşayan Boeing’te uzun süredir eleştirilerin odağında olan CEO Dennis Muilenburg baskılara dayanamadı ve görevinden istifa etti. 13 Ocak itibariyle şirketin yeni CEO’su David Calhoun olacak.

Boeing Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, regülatörler, otoriterler, müşteriler ve diğer tüm paydaşlarla ilişkileri onarmaya çalışırken, şirkete olan güveni yeniden sağlamak için üst yönetimde değişiklik yapılması gerektiğine karar verildiği bildirildi.

Mart ayından bu yana yerde yatan 737 MAX uçaklarının ne zaman uçacağı belirsiz. Ocak 2020’de uçakların üretiminin geçici olarak durdurulmasına karar verildi. Uçağın kusurlarının önceden bilindiği ama saklandığı iddiaları, Senatoda ifade veren Muilenburg’a yönelik ağır suçlamalar ve ödenmesi gereken milyarlarca dolar tazminat ve küresel olarak zarar gören marka algısı şirketin belini büküyor. Bununla beraber 737 NG serisi uçaklarda çıkan çatlaklar ve uçakların bir kısmının yere indirilmesi, yeni geniş gövde 777X uçaklarının üretim sürecinde yaşanan büyük sorunlar şirketi çok zor duruma soktu. Son olarak NASA astronotlarını Uluslararası Uzay İstasyonu’na götürmesi için Boeing tarafından tasarlanan uzay aracının, yıllarca süren gecikmeler ve aksiliklerden sonra geçtiğimiz haftalarda insanlı uçuştan önceki son mürettebatsız test uçuşunda arızalanması Muilenburg’un sonunu getirdi. 1985’ten beri Boeing’de çeşitli roller üstlenen 55 yaşındaki Muilenburg, Temmuz 2015’te CEO olmuştu.

YENİ CEO CALHOUN KİMDİR?

Boeing Mali İşler Müdürü Greg Smith’in geçiş döneminde geçici CEO olarak görev yapmasına karar verildi. 2009 yılından bu yana Boeing yönetim kurulunda bulunan Calhoun daha önce Blackstone Group’ta kıdemli yönetici partner  ve Nielsen Holding CEO’su olarak görev yaptı. Calhoun yaptığı ilk açıklamada, “Boeing’in geleceğine ve 737 MAX’a kesinlikle inandığını; bu köklü şirketi ve havacılığın geleceğini yeniden yaratmak için çok çalışan 150.000 özverili çalışanı yönetecek olmaktan onur duyduğunu söyledi.

737 MAX kazaları ile yüzde 21 düşüş yaşayan Boeing hisseleri istifa kararının ardından yüzde 3 oranında yükseldi.

adbanner