Champs-Elysées Caddesi’ne Olağanüstü Dönüşüm

Paris Belediye Başkanı, Fransa’nın başkentinin ağaçlarla çevrili ünlü caddesi Champs-Elysées’nin 2030’da “olağanüstü bir bahçe” haline dönüştürüleceğini duyurdu.

Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Journal du Dimanche gazetesine verdiği demeçte, 1.9 km’lik caddenin yaya dostu, yeşil bir alana dönüştürülmesi için 250 milyon Euro’luk bir projenin onayladığını açıkladı.

Bu gelişme, 2018’den beri bölgenin büyük ölçüde yeniden tasarlanması için kampanya yürüten Champs-Elysées Komitesi tarafından memnuniyetle karşılandı. Yerel topluluk liderleri ve işletmelerden oluşan komite, mimar Philippe Chiambaretta ve şirketi PCA-Stream’den, “dünyanın en güzel caddelerinden biri” olarak anılan Champs-Elysées’nin dönüşümü için çeşitli tasarımlar üzerinde çalışması talebinde bulunmuştu.

Champs-Elysées Dönüşüm planı, ilk olarak 2019 yılında, araçlar için ayrılan alanın yarı yarıya azaltılması; yolların, yayalar için ayrılan yeşil alanlara dönüştürülmesi ve bölgenin hava kalitesini iyileştirmek için ağaç tünellerinin oluşturulması gibi tekliflerle ortaya çıktı.

Foto: Joris Knapen

Caddenin güneydoğu ucundaki Place de la Concorde Meydanı’nın yeniden geliştirilmesinden başlayarak dönüşüm aşamalı olarak gerçekleştirilecek. Bu aşama, şehrin 2024’te Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapacağı zamana kadar tamamlanacak. Caddenin geri kalanının 2030 yılına kadar yenilenmiş olması hedefleniyor.

SON DÖNEMDE POPÜLERLİĞİ AZALMIŞTI!

Haberi memnuniyetle karşılayan Champs-Elysées Komitesi yönetimi, efsanevi caddenin, son 30 yılda ihtişamını kaybettiği görüşünde. Parisliler tarafından kademeli olarak terk edilen caddenin birbirini izleyen birkaç krizden (Sarı yelekliler, grevler, pandemi ve ekonomik krizler) iyice etkilenerek popülaritesini yitirdiği düşünülüyor.

PCA-Stream tarafından yapılan araştırmaya göre, caddede yürüyen yayaların üçte ikisi turist. Parisliler, caddede yürüyen yayaların sadece yüzde beşini oluşturuyor. Yerel halk, yoğun turizm, trafik ve yüksek düzeyde kirlilik gibi faktörler nedeniyle bölgeden hızla kaçıyor.


İlgili Haber | Paris Sendromu Nedir?


Champs-Elysées, 17. yüzyılda Louis XIV için, peyzaj tasarımcısı André Le Nôtre tarafından düzenlendi. Cadde, o zamandan beri, 1944’teki Nazi işgalinden kurtuluş da dahil olmak üzere, çeşitli kutlamalara ev sahipliği yapıyor. Her yıl Bastille Günü’ndeki askeri geçit töreninin rotası ve Tour de France’ın bitiş noktası olarak kullanılıyor. Son yıllarda, sarı yelekliler hareketinin gösterilerinin de merkezinde yer alıyor.

Paris’te ayrıca Eiffel Kulesi’ni çevreleyen alan da yeniden canlandırılacak. Hidalgo, Journal du Dimanche’ye verdiği demeçte, Champs-Elysées projesinin, şehrin “2024 öncesi ve sonrası” şeklinde adlandırılabilecek geniş kapsamlı dönüşümü için planlanan projelerden sadece biri olduğunu söylüyor.

adbanner