Çin Seddi’ne Dair Bilmeniz Gereken Her Şey

Dünyanın en büyük insan yapımı mucizelerinden biri olan Çin Seddi, adeta kasılan bir ejderin kuyruğu gibi, Çin’in kuzey sınırında yolunu buluyor. 1987 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine giren yapının 4 ana bölümü var:

  • Badaling
  • Mutianyu
  • Simatai
  • Jinshanling

ÇİN SEDDİ NEREDE❓

Pekin’den kolay ulaşılabilir. Ülkenin en kuzeydeki sınırını savunuyor. Arkeolojik bir araştırmada, duvarın 15 ilden geçerek kuzeybatıda Sincan; doğuda Kore sınırına uzandığı bulundu.

ÇİN SEDDİ NE KADAR UZUN❓

Dünyanın kayıtlı en uzun duvarının tüm bölümlerinin toplam uzunluğu 8851.8 km.

ÇİN SEDDİ NE KADAR YÜKSEK❓

4-12 metre arasında değişen bölümleri var. En geniş noktasındaki yüksekliği 9.9 metre

ÇİN SEDDİ NE ZAMAN YAPILDI❓

Yaklaşık 20 devlet ve hanedanlık bin yıl boyunca Çin Seddi’nin inşasına katkıda bulundu. Bu yüzden Çin Seddi’nin tam inşa edildiği zamanı söylemek zor. Duvarın ilk kısmının M.Ö. 770 yıllarında yapıldığı düşünülüyor. Duvar için resmi çalışma İmparator Qin Shi Huang döneminde M.Ö. 221’de başlamış. Duvarın bugün ayakta kalan kısmının çoğu ise 1368-1644 yılları arasında Ming Hanedanlığı zamanında inşa edildi.

ÇİN SEDDİ NEDEN YAPILDI❓

Kuzeyden göçen kabileler ve Türklerin akınlarına karşı savunma amaçlı inşa edilen Çin Seddi birçok kule ve geçiş yolu barındırıyor. İpek Yolu ticaretini korumak için genişletildi.

ÇİN SEDDİ NASIL YAPILDI❓

Çin Seddi bir surlar bütünü. Bunlar birbirine paralel, dairesel ya da yan duvarlar şeklinde. Pek çok bölümünde nehirler ve dağlar gibi doğal bariyerler var. Bireysel Çin devletleri, çoğunlukla toprak, tahta ve taşlar kullanarak birbirlerine karşı sur takımı oluşturdu. Ming Hanedanlığı döneminde yapılan inşaat ise, çoğunlukla kesme taş yerine tuğladan yapıldı. İnşaatında yüz binlerce insan öldü. Duvarların en eski kesimleri çoğunlukla elle yapıldı. İlkel teknoloji olan tekerlekli el arabaları, halatlar, sepet ve kasnak sistemleri, at veya öküz arabaları da kullanıldı.

ÇİN SEDDİ’NE NE ZAMAN GİDİLMELİ❓

En popüler zamanlar Mayıs ve Ekim aylarının ilk haftaları.

ÇİN SEDDİ UZAYDAN GÖRÜLÜYOR MU❓

Popüler söylentilerin aksine, Çin Seddi çıplak gözle uzaydan görülmüyor.

ÇİN SEDDİ ÜCRETİ❓

Yılda 10 milyondan fazla kişi ziyaret ediyor. Giriş ücreti 45 Yuan yani yaklaşık 7 Dolar

adbanner