Pantheon’a Giriş Paralı Oluyor

Roma’ya gidecek turistlerin görülecek yerler listesinde ilk 3’te mutlaka yer alır Pantheon…

MS 118-125 yılları arasında İmparator Hadrian tarafından inşa ettirilen bir Pagan tapınağı olan Pantheon, MS 608’de bir Katolik kilisesine dönüştürüldü.

Latince’de “Tüm tanrıların tapınağı” anlamına gelen ve bugün hala çok iyi korunmuş durumda olan yapı, mimarlık tarihinde, desteğe ihtiyaç duymadan yapılmış en büyük kubbe özelliğini de elinde bulunduruyor.

Pantheon, yüzük şeklinde, 3 katmanlı dev granit sütunları bulunan ve kubbenin ortasında gökyüzüne bakan, dev göz adı verilen bir delikten oluşuyor.

Tepesindeki yuvarlak camın yere olan yüksekliği ile çapının 43.3 metre ile aynı boyutlarda olması  bir başka ilginç özelliği.

Yapı, 1861 yılında birleşik bir İtalya’nın ilk kralı olan II. Victor Emmanuel’in ve Rönesans sanatçısı Raphael’in lahitlerini içeriyor.

BAKIMI UCUZ DEĞİL!

Önümüzdeki günlerde Roma gezisi planlıyorsanız, size kötü bir haberim var.

Ziyaretçilerin yakında Pantheon’a girmek için para ödemeleri gerekecek!

İtalyan Kültür Bakanı Franceschini, Roma’nın merkezinde tarihi binayı işletmenin yüksek maliyetlerini karşılamanın zor olmasını gerekçe gösterdi. Ocak ayından itibaren ücret talep edileceğini gündeme getirdi.

Pantheon, şehrin en eski antik Roma eserlerinden biri. Diğer önemli eserler Kolezyum, Roma Forumu ve Palantino Tepesi’ne 12 Euro’ya girilebiliyor.

Henüz İtalyan hükümeti tarafından onaylanmamasına rağmen, raporlara göre Pantheon’a giriş ücreti 3 Euro olacak.

Yaklaşık yedi milyon kişi her yıl Pantheon’u ziyaret ediyor. Bu durum binanın mimarisine giderek artan bir gerilim getiriyor.

İtalya’nın ikonik manzaralarının bir çoğu son yıllarda restorasyon projelerine tabi tutuldu. Son olarak Kolezyum’un, 2017 yılının başında restorasyonu tamamlandı. İspanyol Merdivenleri ve Aşk Çeşmesi, son yıllarda restore edilen diğer yerler oldu!

adbanner