Getty Images

Çin’de Mucizevi Kırmızı Kumsal

Kameralarınızı hazırlayın! Pekin’den kara yolu ile yaklaşık altı saatlik mesafede bulunan Liaoning Eyaleti’ne bağlı Panjin şehri, çarpıcı güzelliğiyle Red Beach’e ev sahipliği yapıyor. Ancak kırmızı kumsal anlamına gelen bu büyüleyici yeri ilginç hale getiren şey, ortada hiç kum olmaması.

Burası, her sonbaharda, sihirli bir şekilde kırmızının çarpıcı bir tonuna dönüşen, Dünya’nın en büyük sulak alanlarından biri. Ancak bölgenin kırmızı bir renk almasının nedeni herhangi bir sihir değil. Bu bölgede yetişen ve yüksek düzeyde maden tuzunu emebilme özelliğine sahip, ıspanakgiller türüne ait Suaeda bitkisi nedeniyle etraf tamamen kırmızıya dönüşüyor. Deniz yosunu ve deniz bombası olarak da bilinen suaeda, denizden gelen tuzlu suyu emdikçe kıpkırmızı bir renk alıyor. Suaeda türlerinin çoğu, kıyılardaki tuz düzlükleri ile yoğun gelgit olayları yaşanan sulak alanlar gibi tuzlu veya alkali toprak habitatlarıyla sınırlı.

Suaeda, ilkbaharda yeşilin bir tonu olarak döngüsüne başlıyor. Ancak yaz boyunca yavaş yavaş renk değiştip, sonbaharda koyu kırmızı bir renk tonuna kavuşuyor.

Her sonbaharda iki milyondan fazla turist, bu mucizevi manzarayı canlı görmek ve fotoğraflarıyla ölümsüzleştirebilmek için bölgeye akın ediyor. Bu bölge, Red Beach’in yanı sıra 260 kuş türüne de ev sahipliği yapıyor. Bölge ayrıca pirinç ve bambu filizleriyle de ünlü.


İlgili Haber | Peru’daki Gökkuşağı Dağı’nın Renklerinin Sırrı


Çin anakarasında nerede bulunabileceğinize bağlı olarak, Panjin’e otobüs veya trenle ulaşabilmek mümkün. Geldikten sonra, Red Beach’in güzelliğine dalmak için sulak alanlardan geçen yolu kullanmanız öneriliyor.

Zamanlamanız da buraya yapacağınız ziyaretin en kritik detaylarından biri. Red Beach’i görmek için en iyi zamanın Ekim olduğu söyleniyor. Çok erken gidildiğinde, Suaeda’yı istediğiniz gibi kırmızı göremeyebilirsiniz. Eğer çok geç kalırsanız, Suaeda’lar siz gidene kadar ölebilir. Pandemi nedeniyle ortaya çıkan seyahat kısıtlamaları, şimdilik bu manzaranın tadını sanal olarak çıkarabilmemizi gerektiriyor.

adbanner