Concorde’nin İlk Kadın Pilotu: Barbara Harmer

Bugün, eski bir kuaförün, süpersonik yolcu uçağı Concorde ile uçan ilk kadın pilot olmasına kadar uzanan ilginç öyküsünün detaylarına göz atacağız. Barbara Harmer, 14 Eylül 1953’te, dört çocuklu ailenin en küçük üyesi olarak Essex, Loughton’da doğdu.

Barbara, gittiği manastır okulunun bulunduğu, İngiltere’nin güney kıyısındaki tatil beldesi Bognor Regis’te büyüdü. 16 yaşında mezun olmayı beklemek yerine, kuaför olarak kariyer yapmak üzere, 15 yaşında okulu bıraktı.

Beş yıl sonra fikrini değiştiren Barbara, Londra Gatwick Havalimanı’nda (LGW) hava trafik kontrolörü oldu. İşi aldıktan sonra, eğitimine devam etmek istediğine karar verdi ve bir gün avukat olmayı umarak çalışmaya başladı.

Uçuş Derslerine Başladı

Barbara, İngiliz Hukuku, Anayasa Hukuku, Politika ve Coğrafya okurken, bir yandan da uçuş dersleri aldı. Hususi pilot lisansını (PPL) aldıktan sonra daha fazla çalıştı ve eğitmen olmaya hak kazandı. İki yıl sonra, 1982’de, ticari pilot lisansını alan Barbara, havayollarına iş için başvurmaya başladı.

Kaynak: Dean Falkner via Wikimedia Commons.

Barbara, 100’den fazla başvuru yaptıktan sonra, Lincolnshire’daki Humberside Havalimanı’nda (HUY) bulunan, İngiliz Caledonian Commuter şirketinin yan kuruluşu olan Genair’de iş buldu. Barbara, 1984 baharında, British Caledonian’a katıldı ve sonraki üç yıl boyunca British Aircraft Corporation üretimi BAC One-Eleven uçaklarıyla uçtu. Daha sonra, havayolunun uzun mesafeli McDonnell Douglas DC-10’larını uçurmaya başladı.

British Airways, British Caledonian’ı Satın Aldı!

1980’lerin ortasındaki birkaç aksilikten sonra, British Caledonian’ın başı belaya girdi ve pazardaki konumunu iyileştirmek için, aktif olarak birleşme arayışına girdi. Aralık 1987’de İngiltere’nin ulusal bayrak taşıyıcısı British Airways (BA) devreye girdi ve British Caledonian’ı satın aldı. Havayolu markası, Caledonian Airways olarak değiştirildi.

Birleşme sırasında, British Airways’in kayıtlarına göre, sadece 60’ı kadın olan 3.000 pilot vardı. BA ile birleşmenin ardından Barbara, Concorde süpersonik uçağını uçurmak istediğine karar verdi. Concorde programı için seçilmek zordu. Ancak Barbara, diğer tüm süreçlerde olduğu gibi, altı aylık özel bir eğitime gönderilmek üzere seçildi.

Zengin bir Fransız armatörün kızı olan Jacqueline Auriol, Concorde’yi test pilotu olarak uçuran ilk kadın olarak kayıtlara geçerken; Barbara Harmer, Concorde’nin ilk kadın ticari pilotu oldu. 25 Mart 1993’te eğitimini tamamlayan Barbara, Londra Heathrow (LHR) ile New York John F. Kennedy (JFK) arasında gerçekleştirilen bir Concorde uçuşunda, yardımcı pilot olarak görev yaptı.

Sonunda Concorde’nin kaptanı olan Barbara, British Caledonian’ın web sitesine, Manchester United futbol takımı ile Bayern Münih’e karşı oynadıkları Şampiyonlar Ligi final maçı için İspanya’ya uçtuğu günleri anlattı. 26 Mayıs 1999’da oynanan maçı kırmızı şeytanlar, Teddy Sheringham ve Ole Gunnar Solskjær’in golleri ile kazandı. Uçuş hakkında konuşan, Barbara şunları söyledi:

“Takımı Barselona’ya bu tarihi yolculuğu için uçurmam istendiğinde çok heyecanlandım ve onur duydum. Concorde’nin, İngiliz bayrakları dalgalanırken ve yolda takıma şans dileyen binlerce insan eşliğinde piste çıkarken oldukça duygusal hissettim.”

Emekli olmadan önce Boeing 777 Uçurdu

Air France’nin 4590 sefer sayılı uçuşunda, Paris Charles de Gaulle Havalimanı’ndan (CDG) kalktıktan kısa bir süre sonra düşen Concorde , 26 Kasım 2003’te kullanımdan kaldırıldı. Hâlâ BA için uçmak isteyen Barbara, Concorde sonrasında Boeing 777′ uçurdu. 2009’da gönüllü işten çıkarılma sürecinin bir parçası olarak kariyerini noktaladı.

Ne yazık ki Barbara, 20 Şubat 2011’de, 57 yaşında kanserden hayatını kaybetti.

adbanner