Dizi Seti Şehirler

Kokain baronu Escobar’ın, suç mahalini merak ediyorsunuz ya da Game of Thrones’un etkileyici doğasının büyüsüne kapılanlardan mısınız? Kolombiya’dan İzlanda’ya, ABD’den Danimarka’ya ünlü dizilerin çekildiği yerler:

Narcos – Medellín, Kolombiya

Ziyaretçileri farklı yüzeylerde yalınayak yürümeye davet eden şehir parkı Parque de los Pies Descalzos (Yalınayak Parkı) görülebilir. Escobar’ın “kirli işlerini” yürüttüğü, eskiden işçi sınıfının yaşadığı kenar mahalle, dev siyah kayaları andıran sanat merkezi Parque Bibloteca Espana’ya ev sahipliği yapıyor.

Westworld – Utah, ABD
Doğu Utah’taki Arches ve Canyonlands ulusal parkları görülmeye değer. Kumtaşı sütunlar, renkli tepeler ve doğal kemerler başka bir yerde karşılaşılması zor, esrarengiz ve büyülü bir manzara ortaya çıkarıyor.

Game of Thrones – Hırvatistan, İrlanda, İzlanda, Fas

Game of Thrones çok farklı iklimler ve kültürler barındıran bir fantezi dünyasında geçiyor. İster Jon Snow’un yerine geçip İzlanda’daki ünlü Ring Road’u keşfedebilir, ister ejderha diyarları olan Fas şehirleri Essaouira ve Ait-Ben-Haddou’yu gezebilirsiniz. Hırvatistan’ın surlarla çevrili Ortaçağ şehri Dubrovnik’te, Westeros başkenti Kralın Şehri’nde güç çekişmelerinin ve entrikaların dünyasına adım atabilirsiniz. Kral Yolu’nun görkemli ağaçlarının büyüsüne kapılanlar ise Kuzey Irlanda’nın yolun tutup Dark Hedges’te 200 yıllık kayın ağaçlarının arasında yürüyüşe çıkabilir.

The Bridge – Danimarka ve İsveç

Dizi, Øresund Köprüsü’yle birbirine bağlanan Kopenhag ve Malmö şehirlerinde çekildi. Hem demir hem karayolu taşımacılığı yapılan 8 kilometrelik Øresund, Avrupa’daki bu türde en uzun köprü. Filmin çekildiği önemli yerlerden biri de Kopenhag’ın etnik çeşitlilik sunan semti Nørrebro’nun yaya caddesi Blågårdsgade.

Peaky Blinders – Liverpool, Birleşik Krallık

Peaky Blinders, 1. Dünya Savaşı sonrasında Birmingham’da geçiyor. Dizinin çoğunluğu ise, dikkat çekici bir mimariye sahip Liverpool’da çekildi. Liverpool’de, Rodney Street ve Powis Street’i arşınlayarak sağlı sollu sıralanan yapıları inceleyebilir ya da 16. yüzyıldan kalma Croxteth Hall malikanesini gezebilirsiniz.

adbanner