Dünyanın En Fotojenik Destinasyonu

Sosyal medyanın en yoğun kullanılan mecraları, TikTok, Instagram ve YouTube’dan alınan verilere göre Londra, dünyanın en fotojenik destinasyonu seçildi…

Eğlenceli bir tatili ölümsüzleştirmek; çektiğimiz fotoğrafları arkadaşlarımızla ve ailemizle paylaşma fikri Instagram’ın ortaya çıkışından daha eskiye dayanıyor. Ancak günümüzde, arkadaşlarımızın seyahatlerini kendi evimizden rahatlıkla takip edebiliyor; en ince detayına kadar hakim olabiliyoruz.

Money.co.uk tatile çıkan gezginlerin en çok hangi noktaları sevdiğini araştırdı. Şirket, dünya çapında insanlar tarafından en çok bahsedilen ve en güzel destinasyonları bulmak için sosyal medya ölçümlerini analiz etti.

Euromonitor’un 2021 En İyi 100 Şehir Destinasyon Endeksi‘nden ve internetteki çeşitli makalelerden alınan 100’den fazla popüler destinasyon, bu çalışmaya dahil edildi. Instagram, TikTok ve YouTube’da en fazla gönderiye sahip yerlerin hangileri olduğunu bulmak için hashtag veya arama terimi hacimlerine bakıldı. Son olarak, dünyanın en güzel yerlerini belirlemek için, her bir destinasyona bir arama ve 10 üzerinden hashtag hacmi puanı verilerek bir sıralama oluşturuldu.

Money.co.uk tarafından yapılan bu çalışma sonucunda, üç sosyal medya platformundan elde edilen verilere göre en popüler destinasyon, Birleşik Krallık’ın başkenti Londra oldu. Yapılan puanlamaya göre 10 üzerinden 9,83 puan alan Londra ile ilgili Instagram’da 150 milyon gönderi, TikTok’ta 28 milyardan fazla görüntülenme ve YouTube’da 150.000 vlog araması yapıldığı görüldü.

Londra ayrıca, şehrin dört bir yanındaki ikonik simgelerinin yanı sıra; ev sahipliği yaptığı çok sayıda şık bar ve restoran sayesinde Instagram’da zirveye çıktı.

Londra’nın ardından listenin ikinci sırasında Dubai yer aldı. Dubai, 65 milyardan fazla görüntüleme ile TikTok’ta 1 numara. Eiffel Kulesi ve Notre Dame Kilisesi gibi simge yapıları sayesinde Instagram’da oldukça popüler olan Paris, 9,74’lük etkileyici bir puanla listede üçüncü sırada kendine yer buldu.

İstanbul ise 10 üzerinden 9,31 puanla listenin 8’inci sırasında yer aldı.

Listede yer alan tüm destinasyonları ve çalışmanın tam metodolojisini görmek için tıklayın.

adbanner