Dünya’nın En İyi Havalimanı 8 Yıl Sonra Değişti

2014 yılında faaliyete başlayan, Katar’ın başkenti Doha’nın ev sahipliği yaptığı Hamad Uluslararası Havalimanı, küresel olarak en iyi havalimanlarının sıralandığı listelerde, açıldığı günden bu yana yükselişini sürdürüyor. 2021 yılında Doha Hamad, çok daha büyük bir başarıya imza atarak, 8 yıldır Dünya’nın En İyi Havalimanı ünvanını elinde bulunduran Singapur Changi’yi tahtından indirmeyi başardı.

Skytrax Dünya’nın En İyi Havalimanı Ödülleri, Ağustos 2020 ile Temmuz 2021 arasında, yolcular arasında düzenlenen genel memnuniyet anketi sonuçları üzerinden dağıtıldı.

Havayolu ve havalimanı danışmanlık şirketi Skytrax tarafından 2020 yılında Dünya’nın en iyi üçüncü havalimanı olarak gösterilen Doha Hamad Havalimanı, COVID-19 salgını sürecinde, yolculara sunduğu hizmetlerin de etkisiyle 2021 yılı sıralamasında zirveye adını yazdırmayı başardı.

Skytrax’tan Edward Plaisted yaptığı açıklamada, Doha’nın zirveye çıkışını, şu şekilde özetliyor: “Dünya genelindeki tüm seyahat merkezleri pandemiden etkilendi; ancak Hamad Havalimanı küresel seyahat kesintilerinden etkilenmedi ve bu süreçte genişleme planlarına devam ederken ek havaalanı sağlık ve güvenlik standartları da getirdi.”

Doha, gelecek yıl FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak. Bu dev organizasyon öncesinde, havalimanının yıllık yolcu kapasitesinin 53 milyona çıkarılması ve yaklaşık 10 bin metrekarelik bir tropikal bölge inşa etmek de dahil olmak üzere çok sayıda çalışma yürütülüyor. Bu organizasyon sebebiyle çok büyük bir kalabalık akını için hazırlanan havalimanının bahçesine yaklaşık 275 metre yüksekliğinde bir şelale de yapıldı.

Doha Havalimanı’nın yükselişi, ülkenin ulusal havayolu Qatar Airways’in başarılı çalışmalarıyla örtüşüyor. Katar hükümeti, hem ulusal taşıyıcısına hem de havaalanına, yıllardır çok büyük yatırımlar yapıyor.

Qatar Airways ile Doha aktarmalı uçuş yapan yolcular, uçuşları arasındaki süreye bağlı olarak, ücretsiz şehir turları, ücretsiz konaklama ve yemeklerin tadını çıkarabiliyor. Bağlantılı uçuşu olan yolcuların, havayolu çalışanları tarafından uçaktan inerken karşıladığı ve sorunsuz bir şekilde bir sonraki uçuşa yönlendirildiği VIP transfer hizmetinin keyfini çıkarmak da mümkün. 

Avrupa ve Asya’daki havaalanları, 2021’deki en iyi 10 havalimanı listesinin geri kalanına hakim oldu. Tokyo’nun her iki havalimanı (Narita ve Haneda) listede ilk 10’a girmeyi başarırken; ilk 10’da üç havalimanı ile yer alan Japonya, en iyi puan alan ülke oldu.

En Çok Gelişim Gösteren Havalimanı İstanbul Oldu!

Ancak Hamad’ın listede zirveye yükselişi, Changi’nin hala çok saygın bir havaalanı olmadığı anlamına gelmiyor. Changi, 10-15 milyon yolcu kategorisinde yine Dünya’nın en iyisi seçildi. Changi ayrıca, Dünya’nın En İyi Havalimanı Personeli ve Asya’nın En İyi Havalimanı Personeli ödüllerini almayı başardı.

Skytrax, bu yılki sıralamada İstanbul Havalimanı’nın son dönemdeki başarılarına da ayrı bir parantez açtı. Geçen yıl Dünya’nın en iyi havalimanları listesinde 102. sırada yer alan İstanbul Havalimanı, bu yıl 17. sıraya kadar yükseldi. Böylece en çok gelişim gösteren havalimanı oldu.


Bir Bakışta | Dünya’nın En İyi 10 Havalimanı

  1. Doha Hamad (HIA) (Katar) 
  2. Tokyo Haneda (HND) (Japonya)
  3. Singapur Changi (SIN)
  4. Seul Incheon (INC) (G. Kore)
  5. Narita (NRT) (Japonya)
  6. Münih (MUC) (Almanya)
  7. Zürih (ZRH) (İsviçre)
  8. Londra Heathrow (LHR) (İngiltere)
  9. Kansai (KIX) (Japonya)
  10. Hong Kong (HKG)

Diğer Ödüller

Havacılık sektörünün, pandemi nedeniyle adeta hırpaladığı bir yılda, havaalanlarını derecelendirmek oldukça zordu. Skytrax, yeni sağlık ve hijyen protokollerini ele alma konusunda iyi iş çıkaran havalimanlarını özellikle belirtmek için, ayrıca bir liste oluşturarak bu sorunu farklı bir boyutta ele aldı.

Skytrax, bu konuda başarılı olan 39 havalimanını puana göre sıralamak yerine, ‘COVID-19 5 Yıldızlı Havaalanı Derecelendirmesi’ adını verdiği bir liste içinde alfabetik olarak belirtmeyi tercih etti.

Tokyo Haneda’nın En Temiz Havalimanı unvanına layık görüldüğü sıralamada, Seul Incheon Havalimanı, En İyi Havalimanı Güvenliği dalında ödül aldı. Japonya’daki Centrair Nagoya Havalimanı ise En İyi Bölgesel Havalimanı ödülünü kazanmayı başardı.

Skytrax ayrıca, yıllık yolcu sayılarına göre de en iyi havalimanlarını açıkladı. Buna göre,

Yıllık 35-45 milyon yolcu kategorisi: Guangzhou Baiyun Havalimanı (Çin)

Yıllık 25-35 milyon yolcu kategorisi: Doha Hamad Havalimanı (Katar)

Yıllık 20-25 milyon yolcu kategorisi: Londra Heathrow (İngiltere)

Yıllık 15-20 milyon yolcu kategorisi: Frankfurt (Almanya)

Yıllık 10-15 milyon yolcu kategorisi: Changi (Singapur)

Yıllık 5-10 milyon yolcu kategorisi: Zürih (İsviçre)

Yıllık 2-5 milyon yolcu kategorisi: Centrair Nagoya (Japonya)

Yıllık 2 milyon altı  yolcu kategorisi: Quito (Ekvador)

adbanner