Dünyanın En İyi Havayolları

Asya’nın önde gelen havayolları arasında yer alan Singapore Airlines, en son 10 yıl önce elde ettiği “Skytrax Dünyanın En İyi Havayolu” ünvanını 2018 yılında yeniden kazandı. Geçtiğimiz yıl zirvede yer alan Qatar Airways, ikinci sıraya geriledi. Türk Hava Yolları, Haziran ayında Skytrax değerlendirmesinden çıkma kararı almıştı. Skytrax, THY’yi 2018’in en iyi 18. havayolu olarak gösterdi.

2001 yılından bu yana, havayolları ve havalimanlarını her yıl düzenli olarak; doğrudan yolcu deneyimleri ve puanlamalarına dayandırarak sıralayan İngiliz merkezli Skytrax, 160’dan fazla ülkeden yaklaşık 20 milyon yolcu ile görüşerek, aldığı cevapları değerlendirdi ve 335 havayolu şirketinin kapsadığı araştırma sürecinin sonunda, 2018’in en iyi havayollarını duyurdu. Değerlendirme sırasında katılımcılara uçtukları havayolunu; kabindeki servisinden, havalimanındaki destek sürecine ve seyir esnasında uçak içi hizmet kalitesine kadar pek çok farklı kategoride 1 ila 5 arasında puanlaması isteniyor.

Havacılık sektörü tarafından “havacılık endüstrisinin Oscar’ları” olarak kabul edilen ödüller, sponsorluk veya dış etkilerden olabildiğince uzak tutulup, tamamen hak eden havayolu ve havalimanlarına verilmeye çalışıldığı için saygınlığı da oldukça yüksek.


İlgili Haber | Skytrax Dünyanın En İyi Havalimanları 2018


Londra’daki Langham Hotel’de düzenlenen törenle ödüller sahiplerini buldu. Buna göre Singapur Havayolları, 2004, 2007 ve 2008 yıllarının ardından tarihinde dördüncü kez “Dünyanın en iyi havayolu” şirketi seçildi. Bu ödül Asyalı taşıyıcının bu yıl kazandığı 4 ödülden en önemlisiydi. Şirket, 2018’de “en iyi first class“, “Asya’nın en iyi havayolu” ve “en iyi first class koltuk” kategorilerinde de ödüle layık görüldü.

Küçük bir şehir devleti olan Singapur’un dünyaya açılan kapısı Changi Havalimanı, Skytrax’in En İyi Havalimanları listesinde son altı yıldır zirvedeki yerini kimseye kaptırmıyor. Ülkenin havayolu da En İyi Havayolları listesinin zirvesine yükselerek havacılık sektörünün tüm paydaşlarından sonsuz bir saygıyı hak ettiğini bir kez daha kanıtlıyor.

2017’nin yanı sıra 2011, 2012 ve 2015’te Dünyanın en iyi havayolu ünvanını kazanan Katar Havayolları, bu yılki ikincilik ödülünün dışında “en iyi business class”, “Orta Doğu’nun en iyi havayolu” ve “en iyi business class koltuğu” kategorilerinde ödüle layık görüldü.

Singapur Havayolları’nın zaferi, 2001’den bu yana verilen ödülleri adeta domine eden Orta Doğulu havayollarına karşı üstünlük mücadelesi veren Asyalı havayollarının yeniden canlanması olarak yorumlanabilir. 2014 yılında Hong Konglu Cathay Pacific’in aldığı ödülü bir kenara koyarsak; son 7 yılda hep Arap Körfez’inde yer alan havayolları dünyanın en iyisi seçiliyordu.


Bir Bakışta | Skytrax Dünyanın En İyi Havayolları Tarihi


Singapur Havayolları’nın Müşteri Deneyimlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Yeoh Phee, bu geri dönüşün, havayolunun kendisini sürekli geliştirmesinin yanı sıra daha modern ve uzun menzilli uçaklardan oluşan bir filoya sahip olmak için yatırım yapmaya odaklanmanın bir sonucu olduğu görüşünde.

Havayolu, çift kişilik yataklara sahip olan, adeta modern bir otel odasını andıran süitleri ve sürekli olarak sınıfının en iyisi oturma düzenini sunmak gibi yeniliklerle, yolcularına konforlu ve premium seyahat imkanlarını sunmak konusunda kendini yeniliyor. Ayrıca, Singapur Havayolları, Ekim 2018’de Singapur ile New York (Newark) arasında dünyanın en uzun non-stop uçuşlarını yeniden başlatmayı planlanıyor.

Listenin ilk on sırasında, yine Asya ve Orta Doğulu taşıyıcıların ağırlıkta olduğu görülüyor. Üçüncü sırada Japon ANA (All Nippon Airways) dördüncü sırada Emirates, beşinci sırada ise Tayvanlı EVA Air yer aldı. Altıncı sırada ise Hong Konglu Cathay Pacific var.

Lufthansa, yedinci sırada olmasının yanında, Avrupa kıtasından sıralamanın en yüksek basamağında yer almasıyla dikkat çekerken; Çin’in Hainan Havayolları sekizinci; Garuda Endonezya dokuzuncu ve Thai Airways onuncu sırada yer aldı.

ABD’li hiçbir havayolu yine tek bir ödüle bile layık görülmezken; Kuzey Amerika’nın en iyi havayolu Air Canada oldu. Bölgenin en iyi düşük maliyetli taşıyıcısı ise bir başka Kanadalı WestJet seçildi. Ödüllerin açıklanmasından kısa bir süre önce Avrupa hava sahasına uçuşları ile ilgili yasak kaldırılan Garuda, yasaklı olduğu dönemde de en iyi kabin personeli için ödüle layık görüldü.


İlgili Haber | Hangi Ülkelerin Havayolları Avrupa’ya Giremiyor?


2018 Yılı Dünyanın En İyi Havayolları

1- Singapore Airlines
2- Qatar Airways
3- ANA All Nippon Airways
4- Emirates
5- EVA Air
6- Cathay Pacific
7- Lufthansa
8- Hainan Airlines
9- Garuda Indonesia
10- Thai Airways

Bölgesel Bazda En İyi Havayolları

Kuzey Avrupa — Finnair
Batı Avrupa — Lufthansa
Doğu Avrupa — Aeroflot
Afrika — Ethiopian Airlines
Avustralya / Pasifik — Qantas
Orta Asya / Hindistan — Air Astana
Çin — Hainan Airlines
Orta Amerika / Caribbean — Copa Airlines
Güney Amerika — Avianca
Kuzey Amerika — Air Canada
Asya — Singapore Airlines
Orta Doğu — Qatar Airways
Avrupa — Lufthansa

En İyi Low-Cost (Düşük Maliyetli) Havayolları

Afrika — Mango
Avustralya / Pasifik– Jetstar Airways
Asya — AirAsia
Orta Asya / India — Indigo
Çin — West Air
Güney Amerika — Sky Airline
Kuzey Amerika — WestJet
Orta Doğu — Flynas
Avrupa — Norwegian

Uçak İçi İkramda En İyi Havayolları

Ekonomi — Thai Airways
Premium ekonomi — Aeroflot
Business — Austrian Airlines
First class — Air France

En İyi Koltuk

Ekonomi — Japan Airlines
Premium ekonomi — Air New Zealand
Business — Qatar Airways
First class — Singapore Airlines

En İyi Bölgesel Havayolu

Afrika — Royal Air Maroc
Asya — Bangkok Airways
Güney America — Azul Brazilian Airlines
Orta Asya / Hindistan — Azerbaijan Airlines
Avrupa — Aegean Airlines

En İyi Havayolu Lounge (Özel Yolcu Salonu)

First class — Qatar Airways
Havayolu ittifakları lounge — Star Alliance Los Angeles
Bağımsız havalimanı lounge — Plaza Premium Heathrow Terminal 2
First class lounge — Air France
Havayolu lounge spa hizmeti — Thai

En İyi Personel

Afrika — South African Airways
Avustralya / Pasifik — Qantas Airways
Orta Asya / Hindistan — Vistara
Çin — Hainan Airlines
Orta Amerika / Caribbean — Copa Airlines
Güney Amerika — Azul Brazilian Airlines
Asya — ANA All Nippon Airways
Orta Doğu — Emirates
Avrupa — Austrian Airlines
adbanner