Dünyanın En Uzun Yürüyüş Rotası | Boarding Info

Written by 01:24 EN'LER - İLK'LER, Şehir - Ülke

Dünyanın En Uzun Yürüyüş Rotası

 

Büyük bir su kütlesi ile karşılaşmadan; onu yüzerek geçmek veya etrafını dolaşmak zorunda kalmadan, gezegenimiz üzerindeki en uzun doğrusal, kesintisiz yürüyüş mesafesi nedir sizce❓

Cevap şaşırtıcı derecede uzun bir yol. Böyle bir gezintiye çıkmak, neredeyse 2 kıtanın tamamını geçmek anlamına geliyor.

2010 yılında Guy Bruneau, Batı Afrika’dan Doğu Çin Denizi’ne uzanan düz bir çizgi şeklinde uzanan, 8.400 mil (13440 km) uzunluğunda bir rota keşfetti.

Tüm Sahra Çölü’nü ve Süveyş Kanalı’nı, geçerek ilerlediğiniz rotada; Sina Yarımadası üzerinden Asya’ya ulaşıyor, Hazar Denizi’nin güneyinden devam edip Orta Asya’ya kadar uzanıyor, Çin’in de neredeyse tamamını kat ediyorsunuz.

Atlantik’ten Pasifik’e uzanan bu rotada yürümek mümkün olabilse; günde 20 kilometrelik bir yürüyüşle neredeyse 2 senede tamamlıyorsunuz.

Liberya ile doğu Çin arasında çizilen gezegenimizdeki en uzun yürüyüş rotasında, 9 zaman dilimi ve Batı Şeria’yı da sayarsanız 18 farklı ülkeyi geçiyorsunuz.

Küçük bir Liberya kumsalından başladığınız yolculuğunuzu, Çin’in Wenling kayalıklarında bitiriyorsunuz.

Bu rotada en zorlu arazi koşulları hiç kuşkusuz Sahra Çölü ve Çin-Tacikistan sınırındaki 7495 metre yüksekliğindeki Pamir Dağları. Her ikisi de sizin rotanızdaki düz çizgiye dik doğrultuda uzanıyor.

Ancak bu fiziksel engeller, aslında bu yolu yürümek isterseniz karşınıza çıkabilecek daha büyük problemlerin yanında biraz önemsiz kalıyor.  Asıl politik sorunlardan ötürü bu rotayı yürümek imkansız görünüyor❗️

Çünkü yolculuğunuz sizi, muhtemelen ziyaret etmek istemeyeceğiniz, IŞİD kontrolündeki güney Irak’ı da içeren birkaç savaş bölgesine götürecek.

Örneğin Mısır ve Libya arasında olduğu gibi insanlara kapalı bazı sınırları geçmek zorunda kalacaksınız.

Bazı Batı Afrika ve Orta Asya cumhuriyetlerinden geçmek için almanız gereken vizeler, yürüyüş boyunca girip çıktığınız diğer ülkeler sebebiyle kabusunuz olacak.❌

Kısaca bu yolculuğa başlasanız bile tamamlama ihtimaliniz yok❗️

SOSYAL MESAJ: Belki bir gün tüm dünyaya barış hakim olur da; bu yolu baştan sona yürümek mümkün hale gelir. Düşüncesi bile güzel değil mi❓

 

(Visited 49 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info