Gün Batımının En İyi İzlenebileceği Yerler

Eğer Güneş’in ufkun altına doğru batışını izlemeyi çok seven biriyseniz, sizin için haberlerimiz var. Yapılan yeni bir araştırmaya göre, gün batımının en iyi izlenebildiği yer Avustralya’da.

Bounce şirketi, dünyanın gün batımını izlemek için en güzel yerlerini belirlemek üzere yeni bir araştırma yaptı.  İlk 10’da ABD’den bir kaç nokta olsa da zirvenin sahibi, dünyanın en uzak köşelerinden biri olan Avustralya oldu.

Yapılan araştırmanın başlangıç noktası, çeşitli sosyal medya mecralarında, muhteşem gün batımı manzaraları ile birlikte bahsedilen destinasyonların bir listesini oluşturmaktı. Ardından Instagram’da, “destinasyonun adı” ile “gün doğumu” ve “gün batımı” (#SantoriniSunset gibi) anahtar kelimeler şeklinde bir arama yapıldı. Toplam gönderi sayısı tespit edildi.

Sonraki adımda, her destinasyon için yapay ışık kirliliği verilerinin hesaba katılmak üzere, Işık Kirliliği Haritası kullanıldı. Belirli bir puanın altında kalanlar elendi. Daha sonra elde edilen puanlar, her destinasyon için 10 üzerinden bir puana karşılık gelecek şekilde her faktör için ayrı ayrı notlandırıldı.

Tüm bu detaylı çalışmanın ardından Avustralya’nın merkezinde bulunan devasa kumtaşı oluşumu Uluru, listenin zirvesinde yer aldı.

Uluru, gün batımı sahnelerinde, 10 üzerinden 9,13 puan alarak en yüksek puanı aldı. Kuzey Bölgesi’nin kurak ‘Kızıl Merkez’inin kalbinde yer alan Uluru’ya en yakın yerleşim yeri Alice Springs. Uluru kayaları, Avustralya yerlileri için kutsal kabul ediliyor ve yaklaşık 550 milyon yıl önce oluşmaya başladığı düşünülüyor.

Listenin Devamında Kimler Var?

Beyaz kumlu plajları ve altın rengi gün batımını, mükemmel bir şekilde çerçeveleyen masmavi suları sayesinde Maldivler, listede ikinci sırada yer alırken; onu yemyeşil manzaranın üzerinde, muhteşem gün batımlarıyla 10 üzerinden 8,86 puan alan, Hawaii’deki Doğu Maui Yanardağı olarak da bilinen Haleakalā izledi. Açıklanan raporda, Haleakalā için sosyal medyada, gün batımından (13.646 bahsedilme) ziyade “gün doğumu”ndan bahseden daha fazla gönderi (36.495 bahsedilme) var. Bu da Haleakalā’nın en iyi gün doğumları listesinde çok daha üst sıralarda yer alabileceği anlamına geliyor.

Diğer sonuçlara bakıldığında, Yunanistan’ın Santorini Adası, onun ihtişamına adanmış 16 blog ve makaleyle birlikte, en çok tavsiye edilen gün batımı destinasyonu oldu. Gün doğumu ve gün batımını anahtar kelimeleri birleştirildiğinde ise Endonezya’nın Bali Adası’nın, en çok Instagram paylaşımı yapılan yer olduğun görülüyor. Toplam 184.848 gönderi ile sabah ve akşam çokça paylaşım yapılıyor.

Usebounce.com’da yer alan, gün batımını izlemek için en iyi yerlerin listesine göz atmak için tıklayın

adbanner