easyJet’in En Yaşlı Kabin Memuru 73 Yaşında

53 yaşında kabin memuru olmaya karar veren ve hayallerinin peşinden koşarak bunu başaran Pam, 73’üncü yaş gününü kutlamaya hazırlandığı günlerde, şirketi tarafından özel bir göreve layık görüldü. Pam, 45 yaş üzerindeki kabin memuru adaylarını teşvik etmek için bir elçi ilan edildi.

Uzun yıllar kuaförlük yapan Pam Clark veya sevdiklerinin bildiği adıyla Nana Pam, 20 yıl önce bir easyJet uçağıyla Madrid’e uçarken, kabin memuru olmaya karar verdi. Tarihsel olarak her zaman genç insanların tercih edildiği bir meslekte, kariyerine 53 yaşında kabin memuru olarak başladı. Yirmi yıldır devam ettiği görevi boyunca yaklaşık 4.500 uçuşta neredeyse 800.000 yolcuya hizmet verdi.

Pam Clark, 20 yıl önce bir easyJet uçağıyla Madrid’e uçarken, kabin memuru olmaya karar verdi.

Pam, genç meslektaşları arasında geride kalabileceğine dair korkularına rağmen; eğitime başladığı ilk gün, kendini her yaştan insanın yer aldığı çok sıcak bir ekibin içinde buldu. Yolcuya yaklaşımı ve insanlarla iletişim becerileri, onu bu meslekte başarılı kılmak için fazlasıyla yeterliydi. Bu mesleğe girişi, onun uzun sürdürdüğü kariyer yolculuğunun da başlangıcı oldu.


İlgili Haber | En Uzun Süre Görev Yapan Kabin Memuru


Pam artık düşük maliyetli havayolu easyJet’in 45 yaş üstü insanları işe alma konusundaki elçisi olacak. Adaylar arasındaki daha yaşlı kişileri öne çıkmaya teşvik edecek. Şu anda torun sahibi olan ve yakında torununun çocuğunu görmeye hazırlanan Pam, geçtiğimiz günlerde 73 yaşına girdi. Doğum günü kutlamasını, easyJet uçağı şeklindeki bir pastayla yaptı.

easyJet’te Yaşlı Kabin Memuru Dönemi

easyJet, farklı demografik geçmişlere sahip çalışanları işe almak konusunda teşvik edici bir anlayışa sahip. Havayolu, geçtiğimiz günlerde, çocukları yuvadan uçup giden ebeveynleri yeni bir kariyere başlamaya ikna etmeyi amaçlayan yeni bir reklam kampanyası başlattı. O zamandan beri havayolunun kadrosunda, 45 yaş üstü kabin ekibi üye sayısında %10, 60 yaş üstü kabin ekibi üye sayısında ise %160 artış gördü.

easyJet, farklı demografik geçmişlere sahip çalışanları işe almak konusunda teşvik edici bir anlayışa sahip.

Pam’ın, 45 yaş üstü olan ve easyJet’in kabin ekibine katılmayı düşünen adaylara tavsiyesi, bunu kesinlikle korkmadan yapmaları. Kendisi 20 yıl önce bu göreve başvurduğunda, yaşı ve deneyiminin, bu meslek için değerli olduğunu düşündüğünü söyleyen Pam, cesur bir kariyer değişikliği adımını attığı için çok mutlu olduğunu söylüyor. Kendisiyle benzer durumda olan daha fazla meslektaşa sahip olmak istediğini anlatıyor.

Pam, işin en sevdiği yanının, dünyanın her yerinden yolcularla tanışmak ve onlara mümkün olan en keyifli seyahat deneyimini yaşatmak olduğunu söylüyor. İnsana öncelik veren bir şirkette çalışmaktan gurur duyduğunu ifade ediyor.

easyJet’in Pilot Yetiştirme Programı

Pandemi sonrası dönemde havacılık endüstrisi genel olarak büyük bir personel sıkıntısıyla karşı karşıya kalırken, easyJet doğru yetenekleri bulmak için bazı akıllı hamleler yaptı. Havayolu, yılın başında iflas eden ve yaklaşık 300 kişinin işsiz kaldığı İngiliz bölgesel havayolu Flybe’nin personellerini bünyesine katmakta hızlı davrandı.

easyJet, önümüzdeki beş yıl içinde, toplam 1.000 civarında pilot istihdam etmeyi planlıyor.

Havayolu ayrıca, Generation easyJet isimli pilot eğitimi programını yeniden açarak bünyesine yeni pilotlar kazandırmak için de düğmeye bastı. easyJet, iki yıllık bir eğitim sonunda, mezunlara yıllık 50.000 Sterlin’in üzerinde cazip bir maaş sunarak, Aralık ayından itibaren 200’e yakın pilotu işe almayı hedefliyor. Havayolu, önümüzdeki beş yıl içinde, toplam 1.000 civarında pilot istihdam etmeyi hedeflerken; daha fazla kadın pilot çekmeye de odaklanacak.

adbanner