Ekonomi Yolcusuna Daha İyi Uyku ve Gizlilik Vadeden Koltuk

Ekonomi sınıfında seyahat eden yolcular için, dinlenmek ve uyumak çoğu zaman ustalık gerektiren bir harekettir: Bazen atkınızı veya şalınızı toparlayıp boynunuzla pencere arasına yerleştirmeye çalışırsınız. Bazen servis masasını açar ve bir çocuk gibi başınızı oraya gömüp rahat bir pozisyon ararsınız. Bazen de tüm problemleri çözebilmek için seyahat yastığına ihtiyaç duyarsınız.

Geçtiğimiz günlerde Londra’da düzenlenen bir konferansta, Universal Movement adlı bir şirket, ekonomi sınıfı yolcuların temel gereksinimlerini ortadan kaldıracak bir uçak koltuğu fikrini açıkladı.

İlgili Haber | Uçakta En Güvenli Koltuk Hangisi?

“Interspace” isimli konseptte koltuğun kenarından çıkan kanatlar, yolcunun kafasını koyması ve rahat etmesine olanak sunuyor. Uyurken biraz kafa desteğine ihtiyacınız varsa ya da yanınızda oturan yolcuyu görmek istemiyorsanız, bu kulaklıklar oldukça kullanışlı görünüyor.

CNN muhabiri koltuğu deneyimledikten sonra, “Mahremiyet duygusunun üst düzey olduğu ve koltuk komşusunun farkında olmadığını” söylüyor.

Üstelik koltuğun maharetleri bununla da sınırlı değil. Bir ekonomi koltuğu için beklenenden çok daha akıllı. Koltuğun özelliklerinden biri, yolcu uykuya daldığında kanatlardaki teknoloji sayesinde bu durum fark ediliyor ve uçak içi eğlence sistemi otomatik olarak duraklatılıyor; yolcu uyandığında ise filmi kaldığı yerden yeniden başlıyor.

İlgili Haber | Uçakta Neden Tüm Koltuklar Öne Bakıyor?

Şirket, henüz koltuklar ve hedeflenen teknolojiler resmi onayları almamış olsa da teknolojik kanatlar konusunda birçok havayolu şirketi ile görüştüklerini söyledi. Şirket, mevcut koltuklara teknolojik kanatların kurulumunun da oldukça kolay bir şekilde yapılabilmesi üzerine de çalışmaları sürdürüyor. Böylece teknolojiyi satın alan şirketler, uçağa entegrasyon için, uzun süre uçağı hangarda tutması gerekmeyecek.

adbanner