Elektrik Kesintisi New York JFK'daki Uçuşları Nasıl Etkiledi? | Boarding Info

Written by 01:06 Güncel-Gündem, HAVACILIK

Elektrik Kesintisi New York JFK’daki Uçuşları Nasıl Etkiledi?

New York JFK Havalimanı’nda yaşanan elektrik kesintisi, dünya genelinde pek çok havayolu için gecikmelere, uçuş iptallerine ve havadaki uçakların U dönüşü yapmalarına neden oldu.

ABD’nin en işlek havalimanlarından biri olan JFK’da 16 Şubat Perşembe günü büyük bir elektrik kesintisi yaşadı. Havalimanının Terminal 1’ine gelen ve giden uçuşlar kesintiye uğradı ve terminalin Cuma günü de kapalı kalması bekleniyor.

1998’de açılan Terminal 1, Air France, Lufthansa ve Korean Air dahil olmak üzere birçok büyük uluslararası taşıyıcıya ev sahipliği yapıyor. Yaşanan elektrik kesintisi sonrası, bazı uçaklar JFK’nın diğer terminallerine inmek istedi. Bazı uçaklar ise Newark (EWR), Boston (BOS) ve Washington Dulles (IAD) dahil olmak üzere ABD’nin Doğu Yakası’nda birkaç farklı alternatife yöneldi.

SWISS Newark’a Gitti!

Elektrik kesintisinden etkilenen uluslararası uçuşlar arasında Zürih’ten (ZRH) gelen SWISS Air’e ait Airbus A330-300 vardı. Pilotlar, JFK’ya inemeyecekleri haberinin ardından, uçağı Newark’a yönlendirdi. Kahire’den (CAI) gelen Egyptair’e ait Boeing 777-300ER’ın kokpit ekibi ise Washington Dulles’a indi.

Zürih’ten gelen SWISS uçağı, Newark’a divert etti

FlightAware.com verilerine göre, elektrik kesintisi nedeniyle toplam 16 uçuş iptal edildi. Bunlardan biri, Milan Malpensa’dan (MXP) kalkış yapıp, havada birkaç saat kaldıktan sonra Atlantik ortasında U dönüşü yapan ve İtalya’ya geri dönen ITA Airways’e ait Airbus A330-200 idi. Korean Air’in KE85 sefer sayılı uçuşu için havalanan Boeing 777-300ER uçağı da yaklaşık beş saat havada kaldıktan sonra Seul’e (ICN) geri döndü.

Seul’den kalkan Korean Air uçağı, havada geri dönüş kararı aldı

Air New Zealand’ın Auckland’dan (AKL) JFK’ye yaptığı NZ2 sefer sayılı uçuşundaki şanssız yolcular, 16 saatlik bir uçak yolculuğu sonunda hiçbir yere varamadı. Boeing 787-9, JFK’deki elektrik kesintisi haberi geldiğinde Pasifik Okyanusu’nun ortasındaydı ve alternatif bir havaalanına inmek yerine, Yeni Zelanda’ya dönüş kararı alındı.

Havayolu sözcüsü bu kararın nedenini şu şekilde açıkladı:

“ABD’deki başka bir meydana inmek, uçağın birkaç gün yerde kalması ve diğer bazı tarifeli uçuşlarımızı ve yolcularımızı etkilemek anlamına gelirdi. Bu yüzden uçak Auckland’a döndü. Yolcular, bir sonraki uygun sefer ile JFK’ya uçurulacak.”

JFK Havalimanı’nda Yaşanan Elektrik Kesintisinin Nedeni Ne?

Havaalanının resmi Twitter hesabında “gece boyunca süren elektrik kesintisinin, bir elektrik paneli arızasından kaynaklandığı ve yaşanan sorunun, hemen söndürülen küçük bir yangına neden olduğu” bilgisi paylaşıldı.

Kesintinin ne kadar süreceği henüz belli değil. Ancak JFK Terminal 1, Cuma sabahı kapalı kaldı. Havalimanı yönetimi, operasyonları olabildiğince çabuk eski haline getirmek için, New York Liman İdaresi ile birlikte çalışıyor. Yolculara, havalimanına gitmeden önce havayollarıyla iletişime geçmeleri tavsiye edildi.

JFK’da yaşanan elektrik kesintisi, bu hafta havacılık dünyasını vuran tek toplu aksama olayı değildi. Almanya’da Lufthansa, havalimanında görevli yer hizmetleri çalışanlarının grevi nedeniyle Cuma günü Frankfurt (FRA) ve Münih’teki (MUC) merkezlerinden tüm uçuşlarını iptal etmek zorunda kaldı.

(Visited 19 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info