Embraer'in En Yeni Turboprop Uçağı | Boarding Info

Written by 02:24 EN'LER - İLK'LER, Havacılık

Embraer’in En Yeni Turboprop Uçağı

Brezilyalı uçak üreticisi Embraer’in, bir süredir üzerinde çalıştığı yeni nesil turboprop uçağı, gerçek görünümünü kazanmaya başladı. Şirket, havacılık tutukunlarının, yeni uçak tasarımı ile ilgili daha derinlemesine bir fikir sahibi olabilmeleri için YouTube’da yeni bir tanıtım videosu paylaştı.

Embraer, tüm dünyada daha küçük ve daha verimli uçaklara yönelik artan talebe yanıt olarak, yeni bir turboprop bölgesel uçak ailesi fikrini ilk kez 2017’de ortaya attı. 2021 yılına gelindiğinde konsept, E-Jet E2’ye benzer bir kesite ve arkaya monte edilmiş motorlar başta olmak üzere bir dizi ayırt edici özelliğe sahip 75 – 90 koltuklu bir uçağa dönüştü.

Embraer Ticari Havacılık Başkanı ve CEO’su Arjan Meijer kısa süre önce yeni gelecek uçağın “bildiğimiz gibi bir turboprop olmadığını” söyledi. Yeni uçak, E2 ile benzer bir yerleşim düzenine sahip olsa da motorlar kanat altından gövdenin arka kısmına geçtiği için, kabin çok daha sessiz olacak. TPNG uçak ailesinin, sırasıyla 50 ve 90 koltuklu iki versiyonu piyasaya sürülecek.

Embraer’e göre iki model de “olağanüstü çevreci” özelliklere sahip olacak. Örneğin TP90, mevcut turboproplardan yüzde 15’e kadar daha düşük işletme maliyetlerine ve daha az yakıt tüketimine sahip olacak. Üstelik bunu sağlarken yüzde 20 daha hızlı olacak ve yüzde 25 daha fazla koltuk sunacak.

Güç konusunda, Embraer şu anda TPNG için en etkili motoru bulmak için bir dizi üreticiyle görüşüyor. Reuters’a göre, 2022’nin dördüncü çeyreğinde, uçağa güç verecek motorun seçilmesi bekleniyor. Embraer ayrıca bu yıl içinde tam rüzgar tüneli testlerini de yapmayı planlıyor.

TPNG’nin 2023’ün ortalarında piyasaya çıkması ve 2028’in başlarında hizmete girmesi bekleniyor. Embraer, önümüzdeki 20 yıl içinde 2.280’i (veya yüzde 21’i) turboprop olmak üzere 150’ye kadar koltuklu yaklaşık 11.000 yeni uçağa ihtiyaç olacağını tahmin ediyor.

(Visited 101 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info