An Emirates Airbus A380 plane comes into land at Heathrow Airport from Dubai. Airbus has announced it will cease deliveries of its flagship A380 superjumbo passenger jet in 2021. PRESS ASSOCIATION Photo. Picture date: Thursday February 14, 2019. The firm said it had made the decision after struggling to sell the world's largest passenger jet and after Emirates chose to slash its A380 orderbook by around a quarter. See PA story CITY Airbus. Photo credit should read: Steve Parsons/PA Wire

Uçakta Duş Keyfine İngiliz Engeli!

Yolcuların çok azını etkileyecek olsa da havacılık dünyasında ilginç bir gelişme yaşandı. İngilizler, Emirates’in duş görevlilerini yasakladı! Yolcular artık uçakta duş alamayacak mı?

Dubai merkezli havayolu Emirates, yolcularına herhangi bir ticari seferde bulunabilecek en havalı imkanı sunabilmesiyle ünlü. Gökyüzünde duş! Havayolunun Airbus A380 uçaklarında, yolcuların 36 bin feet irtifada duş almalarına olanak veren süitleri bulunuyor.

Hal böyle olunca, Emirates, duş alınabilecek kadar uzun olan her A380 uçuşunda, özel bir duş görevlisi bulunduruyor. İşin ilginç noktası ise bu görevlilerin aslında kabin memuru olmaması. Yani resmi olarak uçucu ekipte yer almadıkları için; duş görevlilerinin uçuşa elverişlilik lisansları yok.

Emirates’in duş görevlileri:

  • Kabin memurları ile aynı eğitimden geçmek zorunda değil.
  • Teknik olarak, kemer ikaz ışıkları yanıyorken oturmak zorunda.
  • Kabin memurlarına göre maaşları önemli oranda düşük.

Eskiden çok uzun mesafeli uçuşlarda iki duş görevlisi bulunuyordu. Ancak Emirates bir süre önce tasarruf önlemleri kapsamında görevli sayısını bire düşürdü. İki duş görevlisinin bulunduğu dönemde; yatı görevlerinde bu iki personel otelde aynı odayı paylaşmak zorundaydı.

İlgili Haber | Emirates’te Penceresiz Uçak Dönemi!

Ancak görünen o ki İngilizler, Emirates’in duş görevlilerinin huzurunu kaçıracak. Kısa süre önce hazırlanan ve Hemen yürürlüğe giren karara göre Emirates, artık Londra, Manchester ve Glasgow’un dahil olduğu Birleşik Krallık’a yaptığı tüm uçuşlarında duş görevlilerini kullanamayacak. İngiliz Gümrük Kontrol Birimi tarafından lisanssız mürettebat girişlerine kısıtlama getirildi.

Temelde, havayolu ekiplerinin mürettebat olmaları nedeniyle özel vize ayrıcalıkları vardır. Ancak, İngilizlerin aldığı yeni karar uyarınca, duş görevlileri teknik olarak mürettebat olmadığından ve uçuş lisansları bulunmadığından, bundan faydalanamayacak.

Yaklaşık 10 yıldır bu duş görevlileri ile İngiltere’ye uçan Emirates, bir anda bu konunun gündeme gelmesine şaşırdı ve bir çözüm bulmak için harekete geçildi. Akla gelen ilk çözüm Emirates’in tüm İngiltere uçuşlarında ekstra bir purser veya first class kabin görevlisi bulundurması gibi görünüyor ve bu havayolu için oldukça pahalı bir çözüm.

Duş görevlileri, uçaktaki tüm banyoları ve duş kabinlerini duş alan yolcular çıktığı anda temizliyor. Ancak yeni kararla uçuşta bulunacak ekstra purser veya first class kabin görevlisi sadece bu görevden sorumlu tutulmak yerine; uçakta görev yapan tüm kabin görevlileri banyoların temiz tutulmasından sorumlu olacak.

Uygulamanın nasıl yürütüleceği merakla takip ediliyor. İngiltere’nin karardan geri adım atıp atmayacağı; duş görevlilerinin özel vize almaları gerekip gerekmediğini veya bu durumun Emirates’in lisanslı olmayan duş görevlileri için daha büyük bir sorunun başlangıcı olup olmadığını hep birlikte göreceğiz.

Muhammed YILMAZ

 

adbanner