En Çok Yan Gelir Hangi Havayolunun?

Avrupa’nın herhangi iki noktası arasında uçuş yapmanız gerektiğinde genelde aklınıza gelen ilk seçenek Ryanair oluyor.

Çünkü Avrupa kıtasının en fazla yolcu taşıyan düşük maliyetli (low cost) havayolu, çok ucuz fiyatlı biletletleriyle Avrupa içinde A noktasından B noktasına uçuruyor.

Ryanair, 2018 yılında uçak içi satışlardan elde ettiği gelirlerle birçok ülkenin yıllık gelirini geride bıraktı.

İrlanda merkezli havayolu, 2018 yılında ek gelirlerden tam 2.2 milyar Sterlin kazandı. Bu inanılmaz kazanç, aralarında Lesotho, Butan, Liberya ve Belize gibi ülkelerin yer aldığı toplam 30 ülkenin yıllık gelirinden daha fazla. Ryanair’in ek hizmetler üzerinden elde ettiği gelir; şirketin toplam gelirlerinin de yüzde 31’i anlamına geliyor.

Bir başka detay ise; Ryanair’in ABD’nin 3 devi (United, American Airlines, Delta) ve Southwest Havayolları’nın ardından dünyanın en çok kazanan 5’inci havayolu olması.

Ryanair, 2018’de elde ettiği 2.2 Milyar Sterlin ek geliri başlıca şu kalemlerden sağladı:

  • Özel koltuk seçimi
  • Uçak içi ikram
  • Ekstra bagaj ücreti
  • Boarding önceliği (uçağa daha erken binme)
  • Online check in

Geçen yıl uçağa biniş yani boarding ve bagaj konusundaki politikalarını değiştiren havayolu, uçağa öncelikli olarak binmek isteyen yolcularından 6 Sterlin ekstra ücret alıyor. Ryanair’in şirket politikası gereği, yolcular bilet alırken ekstra bir ödeme yapmadılarsa uçuşa sadece küçük bir kabin bagajıyla katılabiliyor. Yolcuların kabinde yanlarında ücretsiz olarak taşıyabilecekleri bu çantaların 40 cm x 20 cm x 25 cm ölçülerinden büyük olmaması gerekiyor. Kadınların yanlarında taşıdıkları el çantaları, laptop çantası veya küçük bir sırt çantası genelde bu ölçüler içinde kalabiliyor.

Yanlarında daha büyük bir kabin bagajı getirmek isteyen yolcular öncelikle erken boarding ücreti vermek ve arkasından çanta için ekstra ücret ödemek zorunda. Bu da yaklaşık  12 Sterlin’lik ekstra bir maliyet anlamına geliyor. Bu şartlarda kabine alacağınız valiziniz 10 kilogramı geçmemeli ve baş üstü dolaplarına sığmak zorunda.

Ryanair ayrıca, herhangi bir uçuş için ön rezervasyon yapmak isteyen yolculardan 15ile 22.50 Sterlin arasında değişen ücretler talep ediyor.

Uçakta tuvalet hariç geri kalan tüm hizmetlerden ekstra ücret alan Ryanair, bu yüzden zaman zaman yolcular tarafından ağır şekilde eleştiriliyor. Ryanair son olarak geçtiğimiz hafta Marsilya’dan Manchester’a yapılacak bir uçuşta büyük bir gecikme yaşamış ve uçakta uzun süre beklemek zorunda kalan yolcuların su istemesi üzerine onlardan 2,50 Sterlin ücret talep etmesiyle eleştirilmişti. 30 Derece sıcakta 90 dakikadan uzun süre uçakta bekleyen yolcular bu duruma büyük bir tepki gösterdi. Şirket uçakta ücretsiz su dağıtmanın, Ryanair’in politikası içinde yer almadığı şeklinde bir açıklama yapmakla yetindi.

adbanner