En Çok Yolcu Taşıyan Havayolları | Boarding Info

Written by 18:52 EN'LER - İLK'LER, Havacılık

En Çok Yolcu Taşıyan Havayolları

Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği IATA, 2017 yılına dair resmi yolcu rakamlarını açıkladı. (World Airline Transport Statistics)

En çok yolcu taşıyan havayolları listesinin ilk 3 sırasında her yıl olduğu gibi bu yıl da Amerikalı taşıyıcılar yer aldı. Geçtiğimiz yıl dünyanın en çok yolcu taşıyan hava yolu şirketi ünvanını 157.6 milyon yolcu ile Amerikalı Souhwest Havayolları alırken; ikinci sırada yaklaşık 146 milyon yolcuyla Delta, üçüncü sırada ise 144.8 milyonla American Airlines yer aldı.

AVRUPA’DA RYANAIR DAMGASI

Listenin dördüncü sırasında ise İrlanda merkezli düşük maliyetli havayolu Ryanair yer aldı. 2017 yılında taşıdığı 128.9 milyon yolcu ile Ryanair böylece Avrupa’da yılın en çok yolcu taşıyan havayolu ünvanını da elde etmiş oldu. 1 Ocak-31 Aralık 2017 döneminde Ryanair Avrupalı büyük havayolu şirketleri ile arasındaki makası biraz daha açtı. Öyle ki 77 milyon yolcu taşıyan bir başka İngiliz düşük maliyetli havayolu Easyjet’ten 1,5 kat daha fazla yolcu taşıyan havayolu; 60 milyon yolcu taşıyan Almanların bayrak taşıyıcısı Lufthansa’yı ikiye katladı. İngilizlerin milli havayolu British Airways’in yolcu sayısını ise neredeyse üçe katlamış oldu. Ryanair’in 2017 yılındaki toplam yolcu sayısı, Easyjet ve British Airways’in yolcu sayıları toplamının bile üzerinde.

THY İLK 10’DA

Türk Hava Yolları, 2017 yılında, 66.4 milyon yolcusuyla dünyanın en çok yolcuya sahip onuncu havayolu oldu. THY’nin en Avrupa’daki en büyük rakipleri Alman Lufthansa, İngiliz British Airways ve Air France’ın üzerinde yer alması oldukça dikkat çekici.

DIŞ HAT YOLCUSUNDA DURUM NE?

Sadece dış hat uçuşlarındaki yolcu sayısına bakıldığında ise zirvede düşük maliyletli taşıyıcı Ryanair yer aldı. Ryanair’in yıl boyunca taşıdığı 128,9 milyon yolcunun tamamı dış hat seferi yaptı. THY ise 36,5 milyon dış hat yolcusuyla listenin altıncı sırada yer aldı. THY dış hat yolcu listesinde Emirates, Lufthansa ve British Airways’in altında kaldı.

(Visited 1.342 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info