En Özel Demiryolu Hatları

İngiliz seyahat yazarı Mark Smith, tren yolculuklarını 3️⃣ şeyin akılda kalıcı yaptığını söylüyor: Seyahat deneyimi, tanışılan insanlar ve trende yaşananlar.

En hızlı ulaşım şekli olmasa da insanlar için en akılda kalan seyahatler, trenle yapılanlar oldu hep. Hele bazı tren seferleri var ki katılanlar, dünyanın en özel seyahatini yaşadığını iddia ediyor. İşte onlardan bir kaçı⤵️

Venice Simplon-Orient Ekspress
Londra, Venedik ve İstanbul arasında sefer yapan lüks trende bilet filatları 2,500 ile 9,000 Dolar arasında değişiyor. 1920 ve 30’lardan kalma vagonların kullanıldığı şık tren, Orient Ekpresi’ni andıran ambiyansı ile ünlü.

Trans Siberian / Trans Mongolian
Dünyadaki en uzun demiryolu hattında yolcular, Moskova’dan Pekin ve Vladivostok’a götürülüyor. Eğer tren hiç durmadan devam edebilse dahi 1 hafta sürecek kadar uzun. Yolculuk boyunca 8️⃣ saat dilimi geçiliyor. Bu özel seyahat için bilet fiyatları 600 ile 1,000 Dolar arasında.

Maharaja Express
“Tekerlekli Saray” olarak da bilinen Hindistan Rajasthan’da çeşitli kaleler ve sarayları dolaşan tren yolculuğu,Yeni Delhi’de başlıyor ve 7️⃣ gün sürüyor. Trenin vagonları, Hindistan’ın eyaletlerinin soylu hükümdarlarının kişisel vagonları.

The Hiram Bingham
Peru ile 15. yüzyıl İnka şehri olan Machu Picchu arasında sefer yapan tren, And Dağları, yemekleri ve canlı Peru müzikleri çalınan bar vagonuyla biliniyor. Bilet fiyatı yaklaşık 750 Dolar.

Glacier Express
Deniz seviyesinden 2 km yükseklikte İsviçre Alplerinin yamacında bulunan iki önemli kayak merkezi St. Moritz ile Zermatt arasında 129 kmlik hat boyunca yolcularını taşıyor. Yolculuk boyunca 291 köprü, 91 tünel geçiliyor ve yaklaşık 7,5 saat sürüyor

The Pride of Africa
Dünyadaki en lüks tren olarak bilinen bu trende yolculuk için kişi başı 5-10 bin Dolar arası bir ücreti gözden çıkarmanız gerek. Tren, Cape Town ile Tanzanya, Darüsselam arasında çalışıyor. Yol boyunca, sadece tren ya da özel uçakla gidilebilecek alanlarda molalar veriliyor.

adbanner