En Teknolojik Havayolları | Boarding Info

Written by 03:10 EN'LER - İLK'LER, Havacılık

En Teknolojik Havayolları

Dünyanın farklı bölgelerinden havayolu şirketlerinin, teknoloji ile arasının ne kadar iyi olduğu, yapılan bir araştırma ile belli oldu.

Çalışma kapsamında, havayollarının teknoloji dostu olup olmadığı, uçak içindeki WiFi erişilebilirliği ve bağlantı hızı, yolcuların cihazlarını şarj edebilecekleri güç ünitesinin varlığı, USB portlarının durumu ve uçuş boyunca canlı TV yayını olup olmadığı gibi kriterler neticesinde belirlendi. Çalışmada ayrıca havayollarının yolcularına uçakta mesajlaşma ve telefonla görüşme hizmeti sağlayıp sağlamadığı da dikkate alındı.

En teknoloji dostu havayolu, Qatar Airways olurken, Dubai merkezli Emirates ikinci sırada yer aldı. ABD’li Delta üçüncü, İngiliz British Airways ise dördüncü sırada kendine yer buldu. Türk Hava Yolları en teknolojik sekizinci havayolu olarak belirlendi.

Online seyahat rezervasyon platformu Traveloka, bu çalışma kapsamına, Skytrax’in 2018 Yılı Dünya’nın En İyi Havayolları listesindeki ilk 50 havayolunu aldı.

Çalışma kapsamında havayollarının 6 saat ve üzeri uçuşlarda sunduğu hizmetler gözetildi. Araştırmada kullanılan bilgiler öncelikli olarak havayollarının kendi resmi web sitelerinden elde edildi. Bunun yanı sıra SeatGuru vb bilgilendirici ve yolcu dostu web sitelerindeki bilgilere başvuruldu. Ayrıca LA Times ve Avustralian Business Traveller gibi kaynakların yayınlarına da göz atıldı.

Sıralama yapabilmek için araştırılan imkanlara, 2018 yılı Haziran ayı itibariyle, her havayolu için ekonomi sınıfı kabinde, havayolunun kullandığı en az bir uçak türü için karşılaştırmalı olarak bakıldı. WiFi ücreti, genelde saatlik ücret şeklinde sunuluyor. Ancak WiFi fiyatlandırmasının, kullanılan veri miktarına dayandığı havayollarında, ortalama saatlik veri tüketimine bağlı olarak bir fiyatlandırma yapıldı.

En yüksek puan alan yani en teknolojik havayolu seçilen Qatar Airways, 2018’in başında, yolcularına gökyüzünde 50 Mbps hıza ulaşan ‘süper Wi-Fi’ hizmetini sunmaya başladı. Havayolu, yolcularına yüksek hızlı geniş bant internet erişimini 1 saat ücretsiz sunuyor. Yolcular 10 Dolar karşılığında uçuş boyunca internet hizmetinden de faydalanabiliyor.

İkinci sırada yer alan Emirates, uçuş boyunca yolcularına sunduğu uçak içi eğlence sisteminin kalitesi ile bunu başardı. Havayolu bu sistemde, 3.500 sinema kanalı, TV programları, müzik, oyunlar ve CNN International, CNBC, BBC World Service ve Sport24 gibi kanalların canlı TV yayınlarına yer veriyor. Dubai merkezli taşıyıcı, iki saat süresince 20MB’ı geçmeyen kablosuz internet hizmetini ücretsiz sunuyor.

Amerikalı Delta Air Lines, WhatsApp, Facebook Messenger ve iMessage gibi uygulamalar üzerinden yolcularına ücretsiz mobil mesajlaşma hizmetini sunması sebebiyle listenin üçüncü sırasına yerleşti. Şirket, 24 saat boyunca Wi-Fi erişimini 16 $ ücretle yolcularına sunuyor. Ayrıca son dönemde birçok havayolu, uçaklarından koltuk arkası ekranları kaldırma kararı alırken Delta yeni, teknolojik koktuk arkası ekranları uçaklarında hizmete alıyor.

2018 yılında Skytrax tarafından dünyanın en iyi havayolu seçilen Singapur Havayolları’nın en teknolojik havayolları listesinde kendine 14. sırada yer bulabilmesi ise çalışmanın ilginç sonuçlarından biri oldu.


İlgili Haber | Uçakta İnternet Nasıl Çalışıyor?


İlgili Haber | Cep Telefonunuzu Kapatmazsanız Uçak Düşer mi?

(Visited 343 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info