En Ucuz Kalacak Yer Her Zaman Airbnb’de mi Bulunur?

Tatil planlarken, organize etmeniz gereken ilk ve en önemli kalemlerden biri konaklama. Kısa süreli kalacağınız bir yerde, konaklama için ayırmanız gereken bütçeyi tam olarak belirlemek oldukça zor. Bu yüzden Airbnb, gezginlerin, seyahat planlarını yaparken, kalacak yer konusunda en sık başvurdukları adreslerden biri durumunda.  

Ancak, son dönemde tüm dünyada ev sahiplerinin, kiraladıkları evlerinin fiyatlarını fahiş şekilde artırdığına yönelik haberlerin sayısı artıyor.

Peki her zaman, her şehirde ve her şartta, konaklama için en ucuz seçenek Airbnb’de mi karşımıza çıkıyor? Seyahat sitesi, OnlineMoneyAdvisor, dünyanın farklı büyük şehirlerinde, ortalama konaklama fiyatlarını, Airbnb’deki seçeneklerin ortalaması ile karşılaştırdı.

Yapılan araştırmaya dahil edilen 52 şehrin tamamında, Airbnb’nin en pahalı konaklama seçeneği olduğu ortaya çıktı.

Airbnb’nin En Pahalı Olduğu 10 Şehir

Airbnb’nin en pahalı olduğu şehir ise İzlanda’nın başkenti Reykjavik. Şehirde bir gecelik konaklamanın ortalama fiyatı 37,10 Euro. Ancak, Airbnb’de konaklayacak yer arayan seyahat severlerin karşısına çıkan seçeneklerin ortalama fiyat 133,50 Euro. Bu da, Airbnb’de kalacak yer arayan gezginlerin, konaklama için, gecelik 96,40 Euro daha fazla ödemesini gerektiriyor.


İlgili Haber | Zengin Eden Airbnb Şehirleri


Listenin ikinci sırasında İngiltere’nin Reading şehri var. Şehirde gecelik ortalama konaklama bedeli sadece 32,26 Euro. Airbnb’deki seçeneklerin ortalaması ise 123 Euro. Aradaki fark tam 90,74 Euro olarak karşımıza çıkıyor.

Üçüncü sırada ise New York var. Belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde NYC, gecelik konaklama ücretleri ortalaması 87,85 Euro ile en pahalı şehirlerden biri. Ancak Airbnb’deki ortalama gecelik konaklama ücreti ise tam 178,50 Euro. Yine aradaki fark 90,65 Euro görünüyor.

Airbnb’nin En Az Pahalı Olduğu 10 Şehir

Airbnb’deki konaklama seçeneklerinin fiyatlarının ortalamasının, şehirdeki diğer konaklama seçeneklerinin ortalama fiyatlarına en yakın olduğu şehir,  Güney Kore’nin başkenti Seul. Şehirde gecelik ortalama fiyat 40.97 Euro. Airbnb’de konaklayacak yer arayan gezginlerin karşısına çıkan seçeneklerin ortalaması ise 13,03 Euro fazla. Yani ortalama 54 Euro.

İkinci  sırada Sırbistan’ın başkenti Belgrad var. Türklerin de vizesiz ve yakın olması sebebiyle en çok tercih ettiği destinasyonlardan biri olan Belgrad’da kalacak yer arayanların, Airbnb’de karşısına çıkan seçeneklerin gecelik ortalama fiyatı 37 Euro. Oysa tüm seçenekler incelendiğinde, şehirde kalacak yerlerin gecelik ortalama fiyatının 22,58 Euro olduğu görülüyor.

Üçüncü sırada ise Arnavutluk’un başkenti Tiran yer alıyor. Şehirde gecelik konaklama fiyatlarının ortalaması 12,90 Euro. Airbnb seçeneklerinin gecelik ortalama fiyatı ise 30 Euro.

Ankara 41’inci Sırada

Yapılan çalışmada, ülkelerin başkentleri yer aldığı için Türkiye’den Ankara’daki seçenekler değerlendirildi.

Ankara’daki tüm konaklama seçeneklerinin ortalama gecelik fiyatı 6,77 Euro olarak hesaplanırken; Airbnb’deki konaklama seçeneklerinin fiyatlarının ortalaması ise 30 Euro olarak gösterilmiş. Bu da Airbnb konaklama seçeneklerinin en pahalı olduğu şehirler sıralamasında Ankara’yı üst sıralara taşıyor. Aradaki farkın oransal değerine göre yapılan genel sıralamada ise Ankara, değerlendirmeye alınan 52 şehir arasında 41’inci sırada yer aldı.

Çalışmanın Metodolojisi

  • Yapılan analiz, 52 büyük şehirde, 2.845.681 kullanıcıdan puan alan, 35.648 Airbnb konaklama noktasından oluşan bir örneklem üzerinde gerçekleştirildi.
  • İlk olarak, Eurostat’tan 1 yatak odalı daireler için güncel piyasa konaklama bedellerini içeren bir liste alındı. Bu çalışmada kullanılan bedeller, Eurostat tarafından ilgili emlak acenteleri ile işbirliği içinde, yıllık olarak gerçekleştirilen belirli kira anketleri aracılığıyla derlendi.
  • Bir günlük konaklama bedellerinin hesaplanmasında; Airbnb fiyatlarıyla karşılaştırmaya olanak sağlamak için her şehirdeki aylık ortalama kira değerlerinden faydalanıldı.
  • 1 yatak odalı daire başına fiyat, kullanıcı puanları ve yorum sayısı gibi bilgiler Airbnb’den toplandı. Mevsimsel değişimi hesaba katmak için, daire başına ortalama bir fiyat elde etmek için yılın her ayı için 5 ayrı liste derlendi.
  • Son olarak piyasadaki konaklama bedelleri tahminleri ile Airbnb fiyatları arasındaki fiyat farkları hesaplandı.
  • Kanada, Meksika, ABD, Singapur ve Güney Kore için rakamlar yerel para birimi cinsinden, Euro’ya çevrildi.

İlgili Haber | Airbnb’den Uçak Kiralamak

adbanner