Etihad Kuruluşunun 20’nci Yılını Nasıl Kutladı?

Abu Dabi merkezli Etihad Havayolları, kuruluşunun 20. yılını, Formula-1 Abu Dhabi Grand Prix sırasında, ikonik Boeing 787 Dreamliner’ı ile gerçekleştirdiği özel bir uçuşla kutladı. Etihad’ın 787’sine bu uçuş sırasında, BAE’nin yedi emirliğini temsil eden yedi farklı Aermacchi MB-339NAT uçağı da eşlik etti. American Airlines ve Qatar Airways gibi farklı havayolları da F1 organizasyonlarına dahil olmak için uçuş sayısını artırmak ve uçaklarına özel F1 görünümlerini kazandırmak gibi aksiyonlar alabiliyor.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin iki dev havayolundan biri olan Etihad Airways, kuruluşunun 20. yılını kutluyor. Kasım 2003’te kurulan havayolu, 20. yaş gününü, Formula1’in 2023 Abu Dabi Grand Prix’si sırasında, pist üzerinde benzersiz bir uçuş yaparak kutladı. Abu Dabi Grand Prix’si, 2023 sezonunun son Formula 1 (F1) yarışıydı ve ikonik Yas Marina Pisti’nde gerçekleşti.

Etihad’ın 20. yıl dönümünü kutlamak için yaptığı bu özel uçuş, şirketin en ikonik uçaklarından biriyle yapıldı. Havayolunun Greenliner üniforması giydirilen ünlü Boeing 787 Dreamliner’ı bu özel görevi üstlendi. Etihad’ın Boeing 787 uçağının ikonik görünümü, aynı zamanda havacılıkta yeşil enerji merkezli Greenliner programına olan bağlılığını da simgeliyor.

Etihad’ın sürdürülebilirlik alanında yaptığı tüm çalışmalar, Greenliner programı çatısı altında gerçekleştiriliyor. Bu programın kapsamına, sürdürülebilir havacılık yakıtlarının (SAF) yeni karışımlarının denenmesi ve farklı uçuş optimizasyonu denemeleri de dahil.

Pist üzerinde yapılan alçak geçişi yapan A6-BMH tescilli Boeing 787-10, bu özel seramoniyi 55 saniyede tamamladı. 787, bu geçişi, yaklaşık 600 feet (182 metre) irtifada gerçekleştirdi.

Alçak geçiş sırasında, uçağın kokpitinde, Etihad’ın en deneyimli pilotlarından dördü bulundu. Kaptan Pilot Driss Moussaoui’ye, kıdemli kaptanlar Abdullah Saleh, Mohammed al Tamimi ve Mimmo Catalano eşlik etti.

İkonik Greenliner boyalı uçağın alçak geçişine, yedi Aermacchi MB-339NAT jet uçağı da eşlik etti. Bu yedi uçak, BAE’nin Al Fursan Al Emarat olarak bilinen akrobasi gösteri ekibinin bir parçasını oluşturuyor. Yedi uçağın her biri, arkasında BAE bayrağını temsil eden kırmızı, yeşil ve siyah buhar izleri oluşturdu. BAE’ne bağlı yedi emirliği temsil etmek için yedi uçak seçildi. Aynı zamanda Etihad ve Al Fursan Al Emarat, 2023 yılında düzenlenen Abu Dabi Grand Prix’sinin isim sponsorları.

Havayolları ile Formula1 İlişkisi

İkonik uçuşlara ek olarak, birçok havayolu, yıl boyunca F1 şenliklerine dahil olmak için ekstra hamleler yaptı. Etihad’ın bu hafta sonu özel bir alçak uçuş gerçekleştirmesinin yanı sıra; first class yolcularına F1 temalı çeşitli yemekler ve retro hediye kitleri de sundu.

Diğer havayolları da Formula1 uçuşlarının yarattığı talep üzerinden farklı aksiyonlar alabiliyor.

Otomobil yarışlarının zirvesi olan organizasyonun tutkunları, 2023 Singapur Grand Prix öncesi, Singapur’a yapılan uçuş rezervasyonlarında %63 artışa neden oldu. Yarışı yerinde seyretmek isteyenlerin yoğun ilgisi nedeniyle, havayolları ve seyahat acenteleri, uçuş, konaklama ve yarış biletlerini de içeren paketler sunarak, yarış ve seyahat severleri memnun etmenin yollarını aradı.

American Airlines, F1 Las Vegas Grand Prix’si için New York’taki John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı (JFK) ile Las Vegas’taki Harry Reid Uluslararası Havalimanı (LAS) arasında yeni seferlere başladı. Havayolu, daha fazla sayıda yolcunun bu rotada seyahat etmesine olanak sağlamak için, Airbus A321 uçağını 15 Kasım’dan yarışın düzenleneceği hafta sonu tamamlanana kadar konuşlandırdı.

2023 yılının başlarında Qatar Airways, F1’in en yeni havayolu ortağı olacağını açıklamıştı. Havayolu, yakın zamanda F1 lokasyonları arasındaki bağlantıya yardımcı olmak için, Doha Hamad Uluslararası Havaalanı (DOH) ve Birmingham Havaalanı (BHX) arasındaki uçuşlarına yeniden başladı. Bu, Orta Doğu’dan gelen yolcuların Silverstone Grand Prix’sine çok daha kolay ulaşmasını sağlayacak. Havayolu ayrıca uçaklarından birini özel bir F1 görünümüne kavuşturdu. Bu uçak Doha’daki yarış haftasında özel bir uçuş da gerçekleştirdi.

adbanner