FAA’den Onay Alan İlk Uçan Araba

Alef Aeronautics’in geliştirdiği iki modlu araç, karayolunda bir otomobil gibi davranıyor; gökyüzünde bir eVTOL gibi süzülüyor. Alef’in çılgın uçan arabası, ABD Federal Havacılık İdaresi FAA’den resmen kalkış izni aldı.

Normal bir otomobil gibi yolda sürülebilen veya bir VTOL (dikey iniş kalkış yapabilen) uçağı gibi uçabilen retro-fütüristik hibrit hava aracı, FAA’den deneysel statüde gökyüzüyle buluşmasını sağlayacak olan Özel Uçuşa Elverişlilik Sertifikası’nı (Special Airworthiness Certification) almayı başardı. California merkezli şirket, bu türde bir hava aracının ilk kez resmi sertifika aldığını söylüyor.

Alef CEO’su Jim Dukhovny yaptığı açıklamada: “FAA’dan bu sertifikayı aldığımız için heyecanlıyız” ifadelerini kullandı. Bu gelişmenin, insanlara çevre dostu bir şekilde daha hızlı işe gidip gelme imkanı sunmaya yaklaşmalarını sağladığını söyleyen Dukhovny, bireylere ve şirketlere saatler kazandıracaklarını anlattı.

FAA tarafından verilen sertifika şu an ön satıştaki Model A için değil; öncül model olan Armada Model Zero için verildi. Bu da Model A’nın da ayrıca FAA tarafından sertifikalandırılması gerektiği anlamına geliyor. Ayrıca Model Anın, Ulusal Karayolu ve Trafik Emniyeti İdaresi’nin (NHTSA) standartlarını da karşılaması gerekecek.

FAA tarafından verilen onayın, uçağın yalnızca sergileme, araştırma ve geliştirme gibi deneysel amaçlarla kullanılmasına izin verdiğini belirtmekte fayda var. Dolayısıyla şirket, Model A’yı satmadan, uçurmadan veya piyasaya sürmeden önce, FAA’nın eVTOL’lere ticari kullanım onayı vermesini beklemek zorunda.

FAA daha önce Terrafugia’nın geliştirdiği Transition ve Samson Sky’ın ürünü Switchblade dahil olmak üzere, en az iki benzer modele onay verdi. Ancak şu ana kadar FAA’den onay alan hiçbir tasarım, Model A gibi tamamen elektrikli değil. İki sabit kanatlı uçak da gökyüzü ile buluşmak için havaalanlarını kullanmak zorunda. Model A ise farklı noktalarda, dikey kalkış ve iniş yapabiliyor.

Üstelik tamamen elektrikli olan hibrit araç, kara yolunda yaklaşık 320 km ve havada yaklaşık 180 km menzile sahip olacak. Saatte 56 km sürate ulaşabilecek olan Model A, iki yolcu taşıyabilecek.

Alef, 300.000 Dolar fiyat belirlediği Model A için bireylerden ve şirketlerden “güçlü ön siparişler” aldığını söylüyor. Şirket, ilk teslimatların 2025’in dördüncü çeyreğinde gerçekleşmesini hedefliyor.

adbanner