En Dakik Havayolları | Boarding Info

Written by 22:30 EN'LER - İLK'LER, Havacılık

En Dakik Havayolları

Bir yolcu olarak, uçak bileti alırken ekranda gördüğünüz saatte uçağınızın kalkmasını; planlanan saatte de gitmek istediğiniz yerde olmanın hayalini kuruyor olmanız gayet doğal.

Artık gündelik hayatımıza girdiği şekliyle ifade edersek On-Time Performans (OTP) bir havalimanında uçuş operasyonu gerçekleştiren havayolu şirketlerine ait uçakların, yayınladıkları tarifedeki iniş-kalkış saatlerine 15 dakikalık toleransların eklenmesi ile ortaya çıkan durumun adı. Kısacası havayolu şirketlerinin ve havalimanlarının, zamanla yarıştığı bir rekabet alanı diyebiliriz.


İlgili Haber En Çok Uçulan Rotalar


Yolcusunun en çok talepkar olduğu konuların başında istediği yere zamanında ulaşmak olunca havayollarının hedefleri arasında iyi bir on-time performansına sahip olmak yer alıyor. Özellikle son dönemde pek çok farklı sebeple aksamaların yaşandığı havayolu seyahatlerinde yaşanan gecikmelerin tek bir sebebi olmadığını söylemek lazım. Bu işin sebebi hem havalimanı hem havayolu kaynaklı. Bundan etkilenen de yolcu ve havayolu şirketi oluyor.

Official Airline Guide (OAG) 57 milyon kayıtlı uçuş verisini inceledi ve operasyonel anlamda 2017’in en dakik havalimanlarını ve havayollarını açıkladı. 2.5 milyondan daha az koltuk arzına sahip olan havalimanları, çalışma kapsamında değerlendirilmedi. İptal edilen uçuşların da sisteme dahil edildiği çalışmada, charter uçuşlar da çalışmanın kapsamı dışında kaldı.

Mega Havayolları Arasında En Dakik Japonlar

Dünyanın en büyük havayolları liginde yer alan şirketlerin dakiklik performansına göz attığımızda Japonların zirveyi kimseye kaptırmadığını görüyoruz. Listenin zirvesinde yer alan Japon Havayolları yüzde 85,27 ikinci sıradaki All Nippon Airways yüzde 83,81 zamanında kalkış performansı yakaladı. Üçüncü sırada Amerikalı Delta Havayolları’nın yüzde 82,76 ile yer aldığı listede Türk Hava Yolları yüzde 76,35 zamanında kalkış oranı ile on dördüncü sırada kendine yer bulabildi. Bu kategoride ilk 20’de 6 tane Asya Pasifik, 6 Avrupa, 1 Latin Amerika ve 7 Kuzey Amerika havayolu yer aldı.

Dünya Geneli En Dakik Havayolları Listesi

Tüm havayollarının ortak olarak değerlendirildiği ve dünyanın en dakik havayollarını ortaya koyan sıralamada tahmin edileceği üzere hiçbir havayolumuz ilk 20’de kendine yer bulamadı. Dünyanın en dakik havayolunun yüzde 90,01’lik zamanında kalkış performansı ile airBaltic olduğu listede ikinci sırada geçen yıla göre olağanüstü bir performans artışı gösteren Hong Kong Havayolları yer aldı. Hawaaiian Havayolları ise üçüncü sırada kendine yer buldu. Qatar Havayolları bu yıl ilk kez kendine bu listede yer buldu. Üstelik listeye 15. Sıradan giriş yaptı. Alitalia da listeye yeniden dönüş yapan diğer havayolu oldu.

Düşük Maliyetlilerde Yokuz

Düşük maliyetli (low cost) havayolları arasındaki zamanında kalkış performansı sıralamasında da hiçbir Türk şirketi kendine ilk 20’de yer bulamadı. Tüm sıralama içinde de kendine 7. Sırada yer bulan Vueling, düşük maliyetli taşıyıcılar sıralamasında zirvede yer aldı.

OAG’nin hazırladığı raporun tamamına şu link üzerinden ulaşabilirsiniz…


İlgili Haber En Yoğun Uçuş Rotaları


İlgili Haber Zamanında Kalkışta En İyi Havalimanları


İlgili Haber En Çok Kazandıran Uçuş Rotaları

(Visited 284 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info