Federal Havacılık İdaresi FAA’nin Başkanı Kim Oldu?

ABD Federal Havacılık İdaresi-FAA’nin, en yüksek pozisyonunda, Nisan 2022’den bu yana vekaleten oturan isim, ABD Senatosu tarafından onaylandı. ABD Başkanı Joe Biden’ın FAA’nin patronu olması için işaret ettiği Whitaker asaletini aldı.

Eylül 2023’ün başlarında, ABD Başkanı Joe Biden, FAA’nın en üst düzey yöneticisi olarak görev yapmak üzere, Michael G. Whitaker’ı aday gösterdiğini duyurdu. 25 Ekim’de ABD Senatosu’nda yapılan oylamaya katılan 98 üyenin tamamı, Whitaker’ın FAA’ye liderlik etmesini onayladı.

Whitaker’ın havacılık sektöründe inanılmaz bir deneyimi var. Son olarak, elektrikli gelişmiş hava hareketliliği (Advanced Air Mobility-AAM) aracı tasarlayan, Hyundai Motor Grubu şirketine ait olan Supernal’da Operasyon Direktörü olarak görev yaptı. Buradaki görev tanımı, tüm ticari operasyonları denetlemekti.

Bundan önce Whitaker, 2013’ten 2016’ya kadar FAA’da Müdür Yardımcısı olarak görev yapmıştı. Burada, hava trafik kontrol sistemini, radar tabanlı sistemden uydu destekli gözetleme teknolojisine (ADS-B) başarılı bir şekilde geçirmek için çalıştı.

Bundan önce, Hindistan’ın en büyük havayolu şirketi IndiGo’nun da operatörü olarak görev yaptığı, ülkenin en büyük seyahat şirketi olan InterGlobe Enterprises‘ın Grup CEO’su olarak çalıştı. Whitaker ayrıca 15 yıl boyunca United Havayolları’nda, ticari ittifaklar ve ortak girişimler, uluslararası ilişkiler ve regülasyonlarla ilişkiler ve CEO’ya stratejik danışmanlık gibi çeşitli üst düzey rollerde görev yaptı.

Bundan da önce Whitaker, kariyerine Trans World Airlines (TWA) hukuk departmanında başladı. Ardından uluslararası ve düzenleyici işlerden sorumlu Genel Müdür Danışmanı olarak çalıştı. Aynı zamanda özel pilot lisansına sahip olan Whitaker, Georgetown Üniversitesi’nden hukuk doktorası derecesine sahip.

FAA’nin bir önceki lideri Steve Dickson istifa ettiğinden bu yana, yaklaşık 18 aydır bu kurum asaleten atanmış bir yöneticiden yoksundu. Temmuz 2022’de Biden, Phil Washington’u FAA’nin 1 Numarası olması için aday gösterdi.

Phil Washington, Denver Uluslararası Havalimanı’nın CEO’su olduğu için, havalimanı alanında çok ciddi bir deneyimine sahipti. Bundan önceki altı yıl boyunca da Los Angeles County Metropolitan Ulaşım Otoritesi’nin CEO’suydu. Ancak bu ikisi dışında havayolu deneyimi yoktu.

Öte yandan Washington, oldukça fazla siyasi incelemeyle karşı karşıyaydı. Mart 2023’te, birçok kişi, onun havayolu deneyimi olmaması nedeniyle, FAA’ya liderlik etme yeteneğini sorguladığı için, adaylığını geri çekti. En çok da Cumhuriyetçi Senatör Ted Cruz’dan destek alamadı.

Aday gösterilmeden önce neredeyse hiç kimse tarafından tanınmayan Whitaker’ın, FAA’ya liderlik etmek için harika bir aday olduğu düşünülüyor. Otuz yıldır havacılık sektöründe yer alan ve halihazırda FAA’da çalışmaktan, havayollarında ve havacılık girişimlerinde çeşitli roller üstlenmeye kadar inanılmaz bir deneyime sahip.

Havacılık sistemi şu anda pek çok problemle karşı karşıya. Whitaker, ABD’de 2023’te büyük bir artış gösteren, uçaklar arasındaki ramak kala olaylarının ve yüzlerce uçağın yerde kalmasına neden olan çeşitli sistem kesintilerinin olduğu, türbülanslı bir dönemde FAA’nın bir numaralı koltuğuna oturmaya hazırlanıyor. Böyle zorlu bir dönemde, Whitaker’ın her iki partinin senatörleri tarafından oy birliği ile bu göreve atanmasının, havacılığın geleceği için umut verici olduğu söyleniyor.

adbanner