Genel Maksat Helikopteri T-70 Hangardan Çıktı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ana yükleniciliği; Aselsan, Alp Havacılık, TEI ve Sikorsky firmalarının alt yükleniciliğinde, Sikorsky Aircraft firmasının S-70i modelinden geliştirilen ve T-70 olarak adlandırılan Genel Maksat Helikopteri düzenlenen törenle üretim hangarından çıkarıldı.

Türk havacılığı için çok önemli bir adım olarak kabul edilen helikopterin, birçok görevde yer alması bekleniyor.

Ana yüklenici TUSAŞ, T-70 helikopterlerinin kabin, kokpit, kuyruk konisi, yatay ve dikey kuyruk, ana ve kuyruk rotor palleri gibi tüm önemli yapısal parçaların üretimini, nihai montaj işlemlerini, testlerini ve entegre lojistik desteğini; Aselsan, temel aviyoniklerin geliştirilmesi ve entegrasyonunu ve Sikorsky ile birlikte helikopter kokpiti geliştirilmesin; Alp Havacılık iniş takımları, dişli kutusu detay parça üretimi ve dinamik parçalarının üretim ve montajını gerçekleştiriyor. TEI ise helikoptere güç verecek olan T700 motorunun üretimini yapıyor.

Sözleşme bedeli yaklaşık 3.5 Milyar ABD Doları olan Türk Genel Maksat Helikopteri Programı’nda test uçuşlarının 2020’de başlaması ve ilk helikopterin 2021 yılında teslim edilmesi planlanıyor. 2023 için hedef 36 helikopter teslimatına ulaşmak olarak belirlendi.

“Kara Şahin” olarak adlandırılan S-70i helikopterleri 1970’li yılların ortasında Sikorsky tarafından üretildi. Sahada yaklaşık 10 milyon emniyetli uçuş yapan Kara Şahin’ler 28 ülkede kullanılıyor. Türkiye, ABD’den sonra dünyada en büyük ikinci Kara Şahin filosuna sahip ülke durumunda.

1980’den bu yana güvenlik güçlerimiz tarafından kullanılan kara şahinlerin 140 tanesi aktif envanterde yer alıyor.Şimdi ilave olarak 109 helikopter de bize özgü üretilecek. Lisans sahibi Sikorsky, bu konfigürasyondan 109 helikopterin üçüncü ülkelere satışına yönelik yaklaşık 1,5 milyar dolarlık ihracat taahhüdünde bulundu.

Üretilecek 109 adet T70 Genel Maksat Helikopteri, önümüzdeki 10 yıl süresince Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü olmak üzere 6 farklı kullanıcıya teslim edilecek.

Maksimum Kalkış Ağırlığı 9,979 kg, maksimum Seyir Hızı Saatte 296 km olacak helikopter, servis tavanı 6,096 m olacak şekilde tasarlandı.

adbanner