GlobalConnect Sistemini Kullanacak En Büyük Havayolu

İngiltere merkezli düşük maliyetli havayolu easyJet, filosundaki 330 adet Airbus A320 uçağını, Collins Aerospace tarafından geliştirilen GlobalConnect sistemi ile donatacak.

İki taraf arasında imzalanan anlaşma sonunda easyJet, RTX’in yan kuruluşu Collins Aerospace tarafından geliştirilen ve filonun operasyonel performansıyla ilgili verileri toplamak ve analiz etmek için tasarlanan, bağlantılı uçak hizmeti olan GlobalConnect’i kullanacak en büyük havayolu oldu. easyJet, yeni sistemi, 2023 yılı bitmeden önce, tüm filosunda kullanmaya başlamanın hesaplarını yapıyor.

Bu sistemin ana kullanım amaçları arasında, uçuş operasyonlarını optimize edebilmek, yakıt tüketimini ve karbon emisyonlarını azaltmak yer alıyor. Sistem, Collins Aerospace tarafından geliştirilen ve halihazırda easyJet’in uçaklarında kullanılmakta olan bir başka yazılım parçası olan Uçuş Operasyonları ve Bakım Değiştirici (FOMAX) platformunun, aviyonik veri analizi yeteneklerini de destekleyecek.

easyJet Sürdürülebilirlik Direktörü Jane Ashton, konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “Uçaklarımızın daha bağlantılı olmasını sağlayacak yenilikçi çözümler arıyoruz. Collins’in GlobalConnect’i, filomuz genelinde operasyonel verimliliği artırmak ve emisyonlarımızı azaltmaya yardımcı olmak için kullanacağımız birçok girişimden biri” ifadelerini kullandı.

İki şirket, GlobalConnect sisteminin kurulumunun aynı zamanda Hızlı Erişim Kayıt Cihazlarının (Quick Access Recorder-QAR) uçaklardan kaldırılmasına da yol açabileceğinin altını çizdi. Bu hamlenin de filo genelinde yılda 500 tona kadar karbon azaltımı sağlaması hedefleniyor.

adbanner