Gulfstream G500 İlk Avrupalı Müşterisine Teslim Edildi

Amerikalı iş jeti imalatçısı Gulfstream Aerospace Corp., en yeni modellerinden biri olan Gulfstream G500 ™ ‘ün ilk Avrupalı müşterisine teslim edildiğini açıkladı. Uçağı teslim alan şirketin adı açıklanmazken, Batı Avrupa merkezli bir charter operatörü olduğu bilgisi verildi. İlk Avrupalı müşteriye teslimat, Savannah’daki tesislerde gerçekleştirildi.

G500, 11 Ekim’de Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı EASA sertifikasını aldı. Uçak, Kuzey Amerika, Brezilya, Orta Doğu ve Avrupa’da aktif olarak hizmet veriyor.

G500, ses hızının 0.9 katı (Mach 0.90) hızda seyrederken 9.630 km; Mach 0.85’te seyrederken 8.149 kilometre menzile sahip. Kokpitinde Symmetry Flight Deck ™ sistemi kullanılan uçakta, sivil havacılıkta ilk elektronik bağlantılara sahip aktif sidestick yer alıyor. İş jeti havacılığında dokunmatik ekran teknolojisinin en yaygın kullanımı olan sistem sayesinde iş akışını hızlandıran; pilotun iş yükünü azaltan bir veri toplama ağı sunuluyor.

Uçaktaki yolcular, kabindeki teknolojiden de faydalanabiliyor. Ödüllü, iç tasarımla birlikte G500, kabindeki yolculara yüzde 100 temiz hava imkanı sunarken; 14 panoramik penceresi, düşük kabin yüksekliği ve fısıltı düzeyinde bir ses seviyesi sunarak yolcu konforunu en üst düzeye çıkarıyor.

Muhammed YILMAZ

adbanner